Do třicetimetrové výšky začíná šplhat první rozhledna na Znojemsku. Poměrně rychle roste vedle restaurace u cesty k hradu Bítovu. Dělníci by ji měli dostavět do konce letošního roku, první turisté se z ní rozhlédnou po krajině pravděpodobně prvního července.

Kromě rozhledny vznikne hned vedle restaurace i penzion s novým školícím centrem, fitness, bowlingovými drahami, tenisovými kurty a víceúčelovým sportovním hřištěm. Na chod celého areálu bude z výšky dohlížet i živý krkavec Rumburak, podle kterého majitelé pojmenují celý objekt. „Nápad stavět rozhlednu jsme měli už před lety. Přistěhovali jsme se sem z Třebíče, protože tam nám radnice záměr neschválila,“ řekla majitelka penzionu Vladka Pysková.

Původně hledali manželé Pyskovi místo pro své bydlení. „Tady je nádherná příroda. Místo, kde restaurace stojí, přímo vybízí ke stavbě rozhledny,“ dodala Pysková. Podle jejích slov je stavba vyhlídkové věže složitější než budování běžného domu. „Jelikož je to podnikatelský objekt, potřebovali jsme více povolení a razítek. Jak bude rozhledna vypadat, pak museli schválit ještě památkáři,“ vysvětlila Pysková.

Bez školy i pošty

Vesměs se však setkali s kladnou reakcí. „Na Bítovsku není práce, zrušili tady i školu a poštu. Většina mladých lidí odchází za prací do měst. Myslím, že místní zastupitelé tak vítají každou novinku, která sem přiláká turisty,“ doplnila Pysková. Kromě atraktivního místa pro návštěvníky Vranovska vznikne i deset stálých a deset sezonních pracovních míst.

O tom, jak bude rozhledna vypadat, měli manželé jasno už dlouhou dobu. „Měl jsem namalovaný plán i s rozšířením penzionu. Architekt to pak jen přepracoval,“ vysvětlil Jaroslav Pysk. Z rozhledny bude výhled na zříceninu Cornštejn a část přehrady. „Bítovský hrad vidět nebude, možná jen v době, kdy budou opadané listy ze stromů,“ dodala majitelka.

Jako atraktivní novinku vidí stavbu rozhledny i bítovský starosta Svatopluk Steffel. „Projekt nás nadchl. Vyšli jsme stavitelům vstříc. Změnili jsme kvůli tomu i územní plán obce. Doufám, že k nám tato novinka přiláká více turistů. Vždyť bude jediná na Znojemsku,“ řekl starosta.

Stavbu rozhledny a přilehlého areálu vítá i Jana Dolejší z Prostějova. „Na Bítově jsem už poněkolikáté. Je tu sice krásná příroda, klid, ale po pár dnech je tu nuda. Nový sportovní areál s rozhlednou tady aspoň udrží lidi déle,“ řekla Dolejší. Majitelé penzionu se snaží na stavbu získat dotace. „Zatím nevíme, jak to dopadne. I když peníze nezískáme, stavbu to nijak neprodlouží. S dotacemi by to však bylo jednodušší,“ shodli se manželé Pyskovi.

Po celý rok

Penzion, školící centrum i rozhledna budou otevřené celoročně.„I když je sezona od května do října, oslovíme firmy, aby tady pořádaly semináře a podobně,“ vysvětlil majitel.