Náměstek hejtmana Stanislav Juránek totiž ve čtvrtek na jihomoravském zastupitelstvu na poslední chvíli upravil plán na rušení středních škol. A ze seznamu Židlochovické a Hustopečské gymnázium vypustil.

Zbylých třicet škol však na seznamu zůstalo a zastupitelé při jednání, které sledovali i nespokojení studenti, jejich sloučení schválili. „Tento krok je nutný, jinak bychom za pár let museli na vzdělávání doplácet stamiliony. Za čtyři roky by se tyto náklady navíc vyšplhaly na 561 milionů ročně,“ vysvětlil Juránek.

Rozhodnutí neslučovat židlochovické gymnázium s hustopečským přispělo to, že obce z Židlochovicka se zavázaly platit čtyři sta tisíc ročně za nájem tělocvičny v tamní sokolovně.

Změna potěšila ředitele obou zachráněných škol. „Už jsme přestávali věřit,“ přiznal ředitel židlochovického gymnázia Jiří Kubeš.
Lidé protestovali

Proti snahám kraje se přímo na zastupitelstvu ohradily desítky nespokojených studentů a učitelů z rušených škol. Krajská rada se dočkala kritiky i od předsedy opozičních občanských demokratů Jiřího Kadrnky. „Optimalizace je potřeba, ale ne tímto způsobem. Naprosto selhala komunikace. Nikdo nejednal s námi jako s opozicí. Nikdo nejednal ani s dotčenými obcemi a nedostatečně se jednalo i se školami,“ zlobil se Kadrnka. Ilustroval to na nesplněném Haškovu slibu, že objede všechny školy, kterých se slučování týká.

Sloučením kraj ušetří devadesát milionů ročně jenom na platech učitelů, které nebude potřebovat. „Jako první odejdou ti, kteří už jsou v důchodovém věku,“ řekl Juránek. Podle předběžných odhadů na jižní Moravě ubude asi sto šedesát učitelských míst.

Další rušení

Tímto krokem však rušení středních škol na jižní Moravě nekončí. Za dva roky se ale kraj zaměří na gymnázia. Kterých se to bude týkat zatím jasné. „Do konce roku představíme pravidla, podle kterých rozhodneme, která gymnázia se sloučí,“ řekl jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Rušení škol však nebylo jediným kontroverzním bodem, který včera krajští zastupitelé řešili. Na řadu se dostalo i schvalování takzvaných zásad územního rozvoje se silnicemi R43 a R52.