Tradiční výlov, do kterého se desítky rybníkářů a brigádníků pustily v pondělí, má podobný výtěžek jako v jiných letech. „Máme devatenáct set metráků kapra, dvě stě šedesát metráků tolstolobika, čtyřicet amura a patnáct metráků sumce. K tomu nějací candáti a štiky. U ostatních ryb jsou to konečná čísla, kaprů během pátku ještě zhruba pět se metráků přibude," vypočítal ve čtvrtek dopoledne šéf jaroslavického střediska pohořelických rybníkářů Martin Kozlík s tím, že výnos ryb odpovídá dlouhodobému průměru.

Rok přitom pro rybníkáře na Znojemsku úplně snadný nebyl. „Jaro bylo z našeho pohledu výborné, ovšem podzim s dešti nám příliš nepřál. Rybníky nám to dost propláchlo, v některých případech voda vzala i ryby, například v Plenkovicích," doplnil Kozlík.

Do dvou týdnů rybníkáři sloví ještě dva zbývající rybníky. „Pustíme se do Horního rybníka tady v Jaroslavicích, ten má zhruba šedesát hektarů, a do oleksovického, který má výměru kolem čtyřiceti hektarů," uvedl rybníkář s tím, že z většího rybníka vyloví kolem pěti set metráků kapra, z menšího asi polovinu.

K oblíbeným výlovům patří na Znojemsku i lovení soukromého rybníka Jejkal nad Vranovem nad Dyjí. Letos jej majitel s přáteli vylovil v polovině října. „Horní Jejkal letos vydal dvanáct metráků převážně kaprů. Je to podobné jako v minulých letech, ale ryb jsem letos musel v rybníku nechat až moc, proto přírůstky nebyly tak velké. Část ryb měli odebrat sportovní rybáři do přehrady, ale bohužel mi to nakonec odřekli," posteskl si majitel Jaroslav Procházka.

S Horním Jejkalem ale pro letošek ještě hotový není. „Rybník je vypuštěný a v listopadu začne odbahňování. Hotovo má být do února, hodně bude záležet na národním parku, který tady skoro o všem rozhoduje," poznamenal Procházka.

Na nesnáze, které letos rybníkáře provázel poukázal krátce před zahájením výlovů šéf pohořelického rybníkářství Roman Osička. „Klimatické podmínky pro chov ryb nebyly bohužel příznivé. A to z prostého důvodu, že chyběla voda v rybnících. Některé se musely lovit už v červenci, protože voda byla tak akorát na lovišti, a na řadě dalších rybníků chybělo do běžné hospodářské hladiny od 50 centimetrů až přes metr. Na plůdkových a násadových rybnících chybělo pak vody nejvíce a bez ní dělat ryby neumíme," poznamenal Osička.

Nepříznivé počasí způsobilo i ojedinělý úhyn ryb na vranovské přehradě. Kvůli nedostatku kyslíku v hloubce tam počátkem září během víkendu uhynulo sedm metráků candátů a okounů.