Ves, která čítá přes čtyři sta obyvatel, má školku i školu a stále se rozvíjí. Za posledních deset let vyrostlo v Rybníkách osm nových domů, hasiči opět vytvořili družstvo a kulturní památky obce prošly několika opravami a rekonstrukcemi. Jedinou vadou na kráse jsou podle místních špatné silnice.
„Kaple sv. Markéty i celé okolí je jedno z nejstarších míst v republice. Bylo už v hrozném stavu, takže před dvěma roky se nám podařilo získat dotace a památku i s přilehlým hřbitovem opravit. Další dominantou obce je kostel, který před více než deseti lety také dostal nový kabát. Opravené máme i prostranství u pomníku padlých. Děti mají ve škole nové hřiště. Jedinou věc, o kterou se momentálně snažíme, je oprava silnic a chodníků,” upřesnil místostarosta Josef Černý.

Rybničtí dobrovolní hasiči opět fungují a od příštího roku se chce vedení obce vrátit k zapomenutým tradicím. „Po několika letech jsme loni dali opět dohromady sbor dobrovolných hasičů. S technikou se celá léta nic nedělalo, takže jsme ji ve volných chvílích opravili. Zúčastnili jsme se již osmi soutěží. Od příštího roku chceme opět obnovit tradici masopustu a Štěpánskou zábavu,” popsal Černý, který je zároveň starostou hasičů.

Ve vsi se děje mnoho zajímavých akcí. Nejlákavější je zajisté malování hraničních kamenů. „Z jara vždy pořádáme pochod po hranicích rybnického katastru, kde lidé barvou natírají kameny, které dělí obec od sousedních vesnic. Vycházka je mezi obyvateli rok od roku populárnější. Nemohu opomenout ani hasičský či myslivecký bál,” přiblížil Černý.

Akcí, která má v obci asi nejhlouběji zapuštěné kořeny, je tradiční ochutnávka vín.
„Degustaci pořádáme každoročně na velikonoční neděli. Domnívám se, že se blížíme k padesátému ročníku. Záštitu nad touto akcí má spolek našich zahrádkářů. Vzorků je vždy kolem čtyř set. Letos jich bylo o sto méně,” spočítal místostarosta.

Jedním ze známých vinařů v Rybníkách je Jaroslav Tichý. Jeho vinařství sídlí v budově bývalého barokního mlýna. Vína vyrábí již čtrnáctým rokem. Provoz firmy zajišťuje společně se svým synem Jaroslavem.
„Vinařství jsem založil v roce 1997. Původním majitelem vinného sklepa v Rybníkách bylo Zemědělské družstvo Moravský Krumlov. Když se dostalo do problémů, odkoupil jsem stávající produkci a všechno zařízení vinného sklepa a snažil jsem se navázat na jeho tradici výroby vína. Hrozny nakupujeme výhradně od pěstitelů ze Znojemské vinařské podoblasti. Hlavním dodavatelem je společnost Premix Rybníky, jejíž sídlo je v sousedství našeho vinařství,” svěřil vinař.

Místní rodák Jiří Horák, který zde žije od mala, si pochvaluje fungující školu i veškeré inženýrské sítě. Naopak by zlepšil vztahy místních zastupitelů či otvírací dobu v hospodě.
„Myslím si, že komunikace mezi zastupiteli docela vázne. Je jich tu sedm a nedokáží se domluvit na některých věcech. To bych byl rád, kdyby se zlepšilo. A ještě hospůdka otvírá až v šest a zavírá už v osm. Tady bych také uvítal změnu,” svěřil Horák.

NĚCO Z HISTORIE
- jméno obce pochází od mnoha rybníků, které byly v minulosti v okolní krajině. Jeden z nich se jako jediný zachoval přímo ve vesnici
- historie Rybníků se datuje už před rokem 1200
- 1708 získaly Rybníky poloviční právo svobodného nálevu vína. Potvrzeno bylo starou pečetí, která nese nápis „Ribnicka peczili”
- 1712 získává obec vlastní samosprávu, rychtáře a obecní pečeť
- po založení politického a soudního okresu Moravský Krumlov v roce 1850 jsou Rybníky samosprávnou obcí
- 1980 jsou v rámci integrace Rybníky připojeny k Moravskému Krumlovu
- od roku 1990 jsou Rybníky opět samostatné