Prostory ve zdravotním středisku zrekonstruovalo město na své náklady. „Velké poděkování patří městu Miroslav, které na vlastní náklady zrekonstruovalo prostory v místním zdravotnickém zařízení, a to v poměrně krátkém čase. Děkujeme i našemu zřizovateli, který nám zafinancoval vybavení tohoto stanoviště a provoz jedné záchranářské posádky, která poprvé vyjede 1. července,“ vysvětluje ředitelka jihomoravské záchranky Hana Albrechtová.

V územním oddělení Znojmo vyrazili loni záchranáři za pacienty v úctyhodném počtu výjezdů. Bylo jich deset tisíc. „Území si mezi sebe dělily tři základny: Znojmo, Hrušovany nad Jevišovkou a Šumná. Miroslav se tedy pro tuto oblast stane čtvrtým stanovištěm a uleví tak těm zbývajícím. Navíc bude posádka pokrývat kromě Znojemska částečně i Brněnsko,“ sdělila mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová.

Výjezdová základna hasičů ve Znojmě.
Hasiči ve Znojmě ukážou lidem základnu. K vidění bude zázemí i cvičná věž

Podle představitelů miroslavské radnice bylo důležité, mít základnu přímo ve městě. „Miroslav se nachází na nejvzdálenější dojezdové vzdálenosti ze Znojma, Hrušovan, Pohořelic i Ivančic, kde jsou záchranářská stanoviště. Mít výjezdovou základnu přímo u nás bylo zásadní. Znamená to mnoho nejen pro občany našeho města, ale i blízkého okolí, protože při záchraně lidského života se počítá každá minuta,“ dodal starosta Miroslavi Martin Plechatý.

Město investovalo do rekonstrukce a projektu pět a půl milionu korun. Zbývající náklady zaplatil kraj. Jednalo se o více než dva miliony korun. „Záchranáři poskytují co nejrychlejší a nejúčinnější pomoc lidem. Jejich práce je mimořádně náročná a k tomu potřebují kvalitní zázemí. Jsem rád, že se ve spolupráci s Miroslaví povedlo pokrytí i této části největšího okresu Jihomoravského kraje,“ doplnil jihomoravský hejtman Jan Grolich.

Řidič sanitky Pavel Domis.
Řidič sanitky Chuck hrdinou: v Brně zachránil život diabetikovi v zavřeném autě

Výjezdová základna v Miroslavi je čtyřiadvacátým stanovištěm jihomoravské záchranky. Doposud měli záchranáři v kraji třiadvacet základen. Poslední tři stanice, které byly nově otevřené jsou Šumná a Pohořelice roku 2004 a Velké Opatovice na Blanensku roku 2005.

Roku 2016 získali moderní základnu záchranáři ve Znojmě, nahradila již nevyhovující prostory v areálu Staré nemocnice.