Seriál nočních běžeckých závodů se letos běží již po šesté, do Znojma zavítal tentokrát poprvé a rozhodně by to nemělo být naposledy, byť je Znojmo nejmenším městem, kde se běží.

Sobotní akcí se zařadilo do skupiny po boku Ostravy, Hradce Králové, Brna, Prahy, Liberce, Mostu, Olomouce a Českých Budějovic. „Ve Znojmě pořádáme různé sportovní akce, troufám si říci, že Znojmáci jsou sportovní nadšenci. Proto jsem velice rád, že se nám podařilo dostat Christmas Run právě k nám. Znojmo je krásné město, za nočního světla a adventní výzdoby ještě krásnější, takže běžet tu bude pro všechny určitě nezapomenutelný zážitek. A dobrý svařák ze znojemských vín v cíli, to je taky jistota,“ uvedl před závodem starosta Znojma Jan Grois.

Tento seriál čtyř závodů, se letos koná ve Znojmě, Olomouci, Mostě a Praze. Celkem se seriálu závodů účastní na čtyři tisíce účastníků a ve Znojmě se jich na start postavilo pět stovek. "Pro Znojmo jsme se rozhodli na popud místní radnice a my tento závod chceme v budoucnu rozšířit o rakouské účastníky. Příští rok zde může startovat i více jak tisíc běžců, mezi kterými bude mnoho ze zahraničí. Tato akce byla poprvé připravena před pěti roky a jsme napojeni na nadaci No Foot, No Stress, čili Žádná noha, žádný stres. Z každého startovného odvádíme padesát korun pro tuto nadaci a následně slouží těm, kteří mají amputované nohy či obdobné problémy. Nadace kupuje protézy a další pomůcky včetně sportovních, třeba pro děti, aby mohly běhat. Většinou se jedná o částku okolo sto padesáti tisíc každý rok. Znojmo je krásné, byť trať pro dospělé je jedna z nejtěžších. Do Znojma se vrátíme se závodem příští rok ve stejném termínu," uvedl Tomáš Pavel, jeden z pořadatelů v santaklausovském úboru.

S dětskou tratí se nejlépe vyrovnal třináctiletý Ondřej Papoušek ze Znojma - Přímětic, který proběhl cílovou páskou jako první. "Běželo se mi dobře, neměl jsem žádné problémy," konstatoval v cíli lakonicky vítěz. To již dobíhali další a další dětští účastníci, kteří hned za cílovou páskou obdrželi krásnou medaili se zlatým vánočním kapříkem.

Běžely se dva závody, první byl ještě za denního světla pro děti, další byl odstartován již za tmy v sedmnáct hodin. Jeho pětikilometrová trať dala běžcům co proto. Vyběhnout Karolininými sady dá skutečně zabrat. Trasa vedla z Masarykova náměstí Dolní a Horní Českou, pak dolů městským parkem, okolo soudu a klesáním serpentinami k řece Dyji. Po rovinatém úseku čekalo účastníky náročné, dech trhající stoupání Karolininými sady pod kostel sv. Mikuláše a pak již celkem pohodový doběh do místa startu na Masarykově náměstí. Povinností každého soutěžícího bylo mít čelovku, jelikož některá místa tratě byla jen spoře osvětlená.

Samozřejmě se jednalo o běh, tedy závod. Ovšem část přítomných se přišla jen proběhnout, setkat se s kamarády, spíše se jednalo o určitou formu společenské akce, i když se nedá zpochybnit sportovní výkon. Jednalo se prostě o pěkný zážitek a bylo vlastně jedno, kdo doběhl první a kdo byl poslední. Nicméně vítězství si odnesl Martin Vintrlík za Vinaře a Pivaře Křepice s časem 0:16:29.

AUTOR: JIŘÍ EISENBRUK