Nápad vznikl v hlavách úředníků radnice a pracovníků Oblastní charity Znojmo. „Doškolák se uskuteční od 24. srpna do 2. září. Pomoci má rodinám s pořízením pomůcek do nového školního roku,“ upřesnila mluvčí znojemské radnice Soňa Bystřická.

Rodiče školáků se tak například mohou zbavit malých bruslí či nepotřebných pomůcek a vyměnit je za ty, které potřebují. Školní pomůcky, výtvarné potřeby či hudební nástroje mohou zájemci nosit a darovat ostatním ve středu a čtvrtek od deseti hodin dopoledne do pěti večer do sálu budovy Domečku na Pontassievské ulici ve Znojmě. Pracovníci budou přijímat čisté, zachovalé, případně nové věci.

Nebezpečnou křižovatku u znojemských Kasáren měla nahradit nová kruhová už před půl druhým rokem. Stavbu brzdí majitelé pozemků.
Výstavbu kruhové křižovatky u Kasáren dál brzdí majitelé pozemků

Přijít si naopak „nakoupit“ mohou pak zájemci v týdnu od pondělí 29. srpna do pátku 2. září vždy od dvou do pěti hodin odpoledne. Vzájemnou výměnou školních pomůcek a vybavení chtějí provozovatelé bazárku pomoci rodinám v době zdražování. „S novým školním rokem vzrůstají náklady v rodinách. Chceme pomoci občanům překonat zhoršující se ekonomickou situaci domácností,“ řekl místostarosta města Karel Podzimek.

Zchladit se v horkém létě mohou bruslaři na ledě zimního stadionu ve Znojmě.
Ve Znojmě si lidé o nedělích zabruslí, navzdory létu

Vyměnit mohou lidé aktovky, pouzdra, psací a rýsovací potřeby, obaly, učebnice pro žáky základních a středních škol, ale také dětské knížky, výtvarné potřeby či hudební nástroje. Mnozí uvítají i výměnu sportovních potřeb jako jsou kopačky, dresy, chrániče, florbalky, hokejky, brusle či lyžáky. Zbylé věci předají pracovníci charity vytipovaným rodinám, s nimiž dlouhodobě spolupracuje.

Nápad se líbí například matce dvou dětí Ivaně Krátké. „Určitě to uvítají hlavně sociálně slabší rodiny. Na druhou stranu si nejsem jistá, zda tam lidé dají zdarma i dražší vybavení. Každopádně se tam také zajdu podívat,“ zvažovala žena.