„Vybraná sdružení či komunity mají naději na získání finančního daru. Na sobotním festivalu totiž návštěvníci přispějí do uspořádané sbírky. Zástupci jednotlivých neziskových organizací budou mít na festivalu svůj stánek s kasičkou a průběžně budeme návštěvníky k poskytnutí darů vyzývat," vysvětlila za pořadatele Lena Mikušová.

Komunita Salebra pomáhá lidem na cestě z drogové závislosti třetím rokem. Nyní poskytuje domov jedenácti klientům, o které pečují čtyři lidé čtyřiadvacet hodin po dobu jednoho roku. „Úspěchu v soutěži si ceníme, okamžitě nám vzrostla návštěvnost na našich webových stránkách a dostali jsme se více do povědomí lidí," podotkl vedoucí terapeutické komunity Jiří Hladík s tím, že úspěšnost terapie je u nich přibližně osmdesátiprocentní. „Nyní jsme se rozhodli uspořádat sraz absolventů. Vzhledem k tomu, že léčba trvá rok, lidé, kteří prošli komunitou, zatím abstinují dva roky. Jsme s nimi v kontaktu, který plánujeme udržet, a jejich další život chceme sledovat i za pět nebo deset let," podotkl Hladík.

Lidé, kteří propadli drogám, hledají znovu sami sebe ve vesnickém prostředí. Pracují na poli, starají se o hospodářská zvířata nebo pomáhají lesníkům čistit les.

Jednou z prvních, která úspěšně prošla terapií, je pětačtyřicetiletá Vlasta Dlabajová. Závislost na drogách jí vzala děti, které skončily v dětském domově. V komunitě našla sílu s drogami skoncovat. „Brala jsem drogy několik let, dokonce jsem je i vyráběla, ale obrovský zlom pro mě nastal, když mi úřady odebraly děti," vzpomínala před časem žena.

Naučila se vyrovnávat s krizovými situacemi a předvídat je. Vděčná je za to, že při pobytu v komunitě mohla vídat své děti, které jí vozil na víkendy každých čtrnáct dní pan farář. „Byla to první léčba a nevěděla jsem, do čeho jdu. Rok se mi zdál jako neuvěřitelně dlouhá doba," řekla Dlabajová s tím, že pobyt na čerstvém vzduchu a venkovské prostředí jí pomohly k utřídění myšlenek.

Dlouhodobá léčba stojí klienty čtyři tisíce měsíčně. Komunita funguje díky dotacím od státu, kraje i města Znojma, které však zdaleka nepokrývají ani platy zaměstnanců.

Klienti nacházejí cestu do Salebry například pomocí kontaktních center Netopeer, které zájemci najdou v téměř všech bývalých okresních městech. „Drogově závislého nasměrujeme zpravidla do terapeutické komunity, která má již za sebou viditelné výsledky, a platí, že žádoucí bývá umístění na druhém konci republiky. U závislých je třeba zpřetrhat dosavadní vazby, aby se zamezilo případnému přísunu drog," přiblížila vedoucí znojemského centra Netopeer Zuzana Protivínská.

Jak doplnila, program jednotlivých skupin nebo komunit je podobný a liší se v tom, s jakou závislostí pomáhá klientům se vypořádat. „Stále se snižuje věk, kdy mladí lidé okusí poprvé drogu. Marihuanu, extázi nebo pervitin zkouší často žáci na konci základní školy. Důležité je rodinné zázemí a pevně uznávané hodnoty. Experimentální fází si projde téměř každý mladý člověk, důležité je, aby se vrátil zpět na správnou cestu," dodala Protivínská.

Vedoucí komunity Salebra Jiří Hladík řadu let působil ve znojemském centru Netopeer a pak jako terapeut v komunitě v lechovickém zámečku, který se však majitel zámku rozhodl prodat.