Co vás brzdilo v budování kanalizace?
Původně jsme chtěli kanalizaci budovat už v roce 2002, kdy jsme se sloučili kvůli záměru s Troskotovicemi a Vlasaticemi. Vznikl tam ale problém, který si přehazovali právníci několik let. Do vyřešení jsme nemohli nic dělat, až teď. Svazek obcí zvaný Zapálaví jsme rozpustili a dali jsme se do budování kanalizace každý samostatně.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie Hevlín
V opraveném Hevlíně je o bydlení zájem, vzhled obce kazí jen chátrající kostel

Litobratřice
* Počet obyvatel: 476
* První zmínka: 1278

Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Zdroj: DeníkCo to obnášelo?
Museli jsme nechat udělat novou projektovou dokumentaci a také změnu v územním plánu, v kterém nebyla čistírna odpadních vod. Směňovali jsme pozemky. Nakonec se nám podařilo získat i dotace, které pokryjí zhruba tři čtvrtiny nákladů. Přestože jsme v Litobratřicích neměli nikdy schodek v rozpočtu, museli jsme si tentokrát vzít úvěr, asi na 30 milionů korun.

Jak budete řešit opravu cest, které jsou kvůli kanalizaci rozbité?
Oprava asi třetiny místních komunikací je už zahrnutá v rozpočtu kanalizace. To jsou ulice, kudy vedou stoky. Další dvě třetiny komunikací ale řešíme samostatně. Počítáme s částkou kolem dvaceti milionů korun. Požádali jsme o dotaci na ministerstvo pro místní rozvoj, zbytek budeme muset řešit opět úvěrem.

Elektroinstalace vypověděla službu

Obyvatelům také chybí kulturní dům, který je zavřený
Museli jsme ho zavřít už asi před dvěma roky, protože vypověděla službu elektroinstalace. Pochází z roku 1964 a od té doby na ni nikdo nesáhl. Spadla i část sololitového stropu. Máme vypracovaný projekt s předpokládanými náklady ve výši zhruba půl milionu korun. Rád bych se do rekonstrukce pustil ještě letos, záleží ale na tom, jak silní budeme v rozpočtu, kvůli výdajům na kanalizaci.

Nedopalky, krabičky od cigaret či uzávěry pivních lahví, studenti sbírali ve Znojmě odpadky a podrobili je zkoumání.
Studenti se přehrabovali ve Znojmě v odpadcích. Chtějí zjistit, odkud se berou

Jaké jiné kulturní vyžití v obci lidé mají?
V patře budovy obecního úřadu, kterou jsme před časem přestavěli z někdejší školy, máme novou moderní knihovnu i se sálem pro setkávání obyvatel na různých akcích. Mohou si tam hrát i děti. K dispozici je i zasedací síň, kde se pracovně schází i zastupitelé ke svým jednáním.

V Litobratřicích máte i poměrně unikátní jednotku sboru dobrovolných hasičů?
Všichni členové jsou u nás profesionálové, tedy odborníci, kteří na to mají papír. Je to možná zásluhou především rodiny Hušků, v níž jsou s nadsázkou všichni hasiči. Díky profesionálům nemusíme platit žádná školení, výcvik. Díky tomu budou naši hasiči i spolupracovat s krajem na výjezdech. Brzy se dočkají totiž nového služebního automobilu, dodávky MV-GŘ za zhruba 950 tisíc korun. Tři sta tisíc na ni daruje kraj, čtyři sta tisíc ministerstvo vnitra, obec doplatí dvě stě tisíc. Naši hasiči budou rychleji nejen u požárů, ale třeba u povodní nebo odčerpávání vody ze sklepů.

Potravinová sbírka na Znojemsku.
V sobotu budou Znojemští darovat jídlo. Sbírku pořádá charita

Čím jsou podle vás Litobratřice výjimečné?
Soustavou tří unikátních rybníků, u nichž hnízdí kormoráni, poštolky a další ptactvo. Ale také třeba spoluprací zastupitelů. Sám starosta nic neudělá. K tomu, abychom pro obec něco dokázali dělat musí panovat shoda.

Tip na výlet

V širším okolí Litobratřic leží malebný Mikulov. Dominantou města je zámek, který bude návštěvníkům otevřený opět po uvolnění epidemických opatření, prozatím se lidé mohou procházet alespoň zámeckými zahradami. K vycházce láká také slavný Svatý kopeček nad městem. Z Mikulova také mnoho milovníků turistiky vyráží buď k přechodu Pálavských vrchů nebo do vinařské krajiny a na naučné stezky v okolí. S uvolňováním omezení bude opět možné domlouvat návštěvy ve vinařských sklepech.