První letošní samosběr na polích v Božicích vyhlásil pěstitel Štefan Turoň na úterý 14. května. „Otevřeno bude od osmi ráno do dvanácti hodin. Cena za jeden kilogram je osmdesát korun. Lidé budou sbírat do přinesených košů nebo bedýnek. Další samosběr upřesníme dle dozrávání jahod. V plánu je i nejbližší sobota, ale záležet bude na počasí,“ sdělil Turoň na sociálních sítích.

V Brně a okolí začal samosběr jahod
Začal samosběr jahod v Brně a okolí. Podívejte se, kam vyrazit a jaká je cena

Později doplnil, že v sobotu 18. května mohou zájemci dorazit mezi osmou ráno a druhou odpoledne. Další samosběr je ohlášený na středu 22. května v totožném čase.

Loni byly jahody za sedmdesát korun, samosběr začal na konci května a skončil ve druhé polovině června. Lidé mohou v Božicích sbírat také hrášek, zaplatí padesát korun za kilo.

Lidé už se na jahody těší. Mírné zdražení neřeší. „Cena jahod je odpovídající. Nedávno jsem dětem koupila malou vaničku za čtyřicet korun, bylo jich asi půl kila. Vůbec nevoněly a dětem moc nechutnaly. Zachránil to cukr a smetana, i tak jsem ve finále litovala. Těším se na naše jahody, které mají vůni a chuť,“ řekla například Daniela Vošmerová.

Listy jahodníku se sbírají, dokud rostlina nekvete
Nečekejte až na jahody. Jahodníky nabízejí i jiný poklad, a to právě teď

Plánuje uvařit vlastní marmeládu a část ovoce uloží do mrazáku. Chce také připravit rodinou oblíbené knedlíky nebo jahody se šlehačkou.

  • Jak jahody uskladnit bez mražení nebo zavařování, napoví přiložené video:
Zdroj: Youtube

Další samosběry jahod

Jahody si lidé nasbírají také na polích v Žeroticích. Samosběr zde bude patrně na konci května. Farmáři zájemce upozorní prostřednictvím oznámení na sociální síti. Stejně tak Sady Machů v Trnovém Poli.

Odborníci radí začít s přihnojováním jahodníků v druhé polovině dubna a na začátku května.
Je čas postarat se o jahodníky: Jak si vyrobit levná hnojiva a mít lepší úrodu

Samosběr jahod začal již v pondělí 13. května v Kupařovicích na Brněnsku. V pracovní dny je možné sbírat od osmi do pěti, o víkendech od osmi do dvanácti, jahody přijdou na osmdesát korun za kilo.