Záchranná služba přístroje zapůjčila a hasiče proškolila. Hasič s defibrilátorem může totiž zachránit život člověku s oběhovou zástavou, pokud začne ihned s resuscitací a nebude čekat na příjezd záchranářů. „Před čtrnácti dny dostali defibrilátor profesionální hasiči v Moravském Krumlově a minulý týden ve středu také dobrovolní hasiči ve Višňovém. V nejbližších dnech jej dostanou také v Uherčicích. Vzhledem k velikosti regionu a počtu obcí jsme vytipovali místa, kde se dá vzhledem k dojezdové vzdálenosti záchranné služby předpokládat, že hasiči budou na místě první. V žádném případě se ale nejedná o to, že bychom své povinnosti přesouvali na někoho jiného," uvedla mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje Barbora Zuchová.

Již dva týdny mají defibrilátor hasiči na stanici v Moravském Krumlově. „Zavazuje nás to k zodpovědným zásahům a operátorka nás může poslat i ke zdravotním selháním," uvedl velitel krumlovských profesionálů Petr Macák.

Nově získali přístroj také dobrovolníci ve Višňovém. Právě tamní pomoc může být zásadní třeba v Tavíkovicích, Medlicích nebo Trstěnicích, kde je dojezdová vzdálenost záchranné služby na hranici patnácti minut, ale pacient již může být ohrožený na životě. „Patnáct minut je sice číslo, při jehož dodržení je zákon spokojený, ale pacient už méně," dodala Zuchová.

Novinku a zařazení v pilotním projektu vítá s potřebnou zodpovědností i velitel Sboru dobrovolných hasičů ve Višňovém Radek Brázda. „Nejezdívali jsme k dopravním nehodám ani záležitostem, kde bychom se setkali se zdravotními komplikacemi. Dosud jsme hasili vesměs požáry nebo poskytovali technickou pomoc," uvedl Brázda.

Jeho úvahy potvrdil i mluvčí Hasičské záchranné služby Jihomoravského kraje Jaroslav Mikoška. „Lidé zavolají na linku 112 a operátorka pošle na místo nejbližší posádku s defibrilátorem. Výzva zní tak, že muži s jistotou vědí, že jedou resuscitovat," uvedl Mikoška.

V kraji je osmašedesát defibrilátorů, z toho jedenáct připadá na jednotky hasičů. Nyní záchranná služba rozděluje dvanáct přístrojů, které rozmístí do okresů. „Defibrilátory mají i zahraniční firmy, úřady, obchodní centra nebo plovárny. Mapujeme, kde tyto přístroje jsou. Prosíme proto všechny, kteří defibrilátor mají, aby nám toto nahlásili. Při nedávném případu, kdy člověk zkolaboval v zaměstnání, mu kolegové zachránili život právě proto, že na pracovišti takový přístroj byl a naše operátorka o něm věděla. Lidé ve stresu si na něj ale nevzpomněli," vysvětlila důvody, proč je nutné přístroje evidovat, mluvčí záchranné služby. Jak doplnila, z osmi set pacientů, které v celém kraji zdravotníci či lékaři resuscitovali, se podařilo zachránit pouhých padesát procent. Pouhých deset procent z nich se ale vrací do běžného života bez neurologického postižení. Situaci mají zlepšit právě defibrilátory.

infoblok

Automatizovaný externí defibrilátor analyzuje křivku EKG a laického zachránce vede hlasovými nebo písemnými pokyny k neodkladné resuscitaci.
Elektrickým výbojem obnoví správnou činnost srdce. S každou minutou prodlení šance na záchranu života klesají.

Zdroj: Informace záchranné služby