Zatímco kvůli změnám zákonů mají lidé po celé jižní Moravě strach o zajištění první pomoci, na Znojemsku systém rendes-vous funguje již dlouhodobě.

Podle šéfa znojemské záchranky Arnošta Růžičky se v našem regionu žádná úprava v systému výjezdů sanitek zdravotnické záchranné služby nekoná. Záchranka na Znojemsku využívá již roky systém rendes-vous, kdy lékař vyjíždí podle potřeby až po sanitce velmi rychlou Škodou Oktávia.

Jednotlivé typy zranění pacientů mají záchranáři na dispečinku kategorizované a lékař tedy nevyjíždí automaticky pokaždé s posádkou. „Pokud nám někdo například nahlásí vymknutý kotník, tam lékař opravdu není zapotřebí. Vyjíždí jen osádka bez lékaře se zdravotníkem, který je odborně vyškolen a připraven tak, aby byl v každém případě schopen poskytnout profesionální první pomoc," uvedl Růžička.

V případě, že je zapotřebí zahájit resuscitaci, posílá dispečink na místo nejbližší osádku. „V tomto případě nerozhoduje, zda je s lékařem či bez něj. Jde o vteřiny a musí tam přijet nejbližší sanitka. Za ní pak eventuálně vyjíždí posádka s lékařem rychlým autem," vysvětlil Růžička.

Podle šéfa znojemské záchranky je v regionu 7,1 lékařských úvazků. „To jsou lékaři v trvalém pracovním poměru a navíc nám pomáhají lékaři na dohodu. Něco řešíme i přesčasovou prací," nastínil šéf záchranářů s tím, že na Znojemsku jsou v každém okamžiku k dispozici dva lékaři. Jedna posádka je v Hrušovanech nad Jevišovkou a jedna ve Znojmě.

Ve Znojmě mají záchranáři čtyři sanitky, jedna v Hrušovanech a jedna v Šumné. Navíc mají záchranáři dvě rychlé Oktávie pro systém rendez-vous.

Výjezdy ve středisku v Šumné využívají i obyvatelé Vratěnína. „Dojíždí k nám sanitky z Jemnice, Šumné, výjimečně ze Znojma. Potřebná péče je vždy zajištěná a nezaznamenali jsme nějaké problémy," vysvětlil starosta Vratěnína Martin Kincl.

Potíže s poskytnutím pomoci nemají ani na Moravskokrumlovsku. „Vyjíždějí k nám sanitky z Ivančic, někdy přijede jen osobní auto, je to případ od případu odlišné. Já sám jsem volal pomoc svému tatínkovi asi před půl rokem, přijela sanitka i s lékařem a vše fungovalo, jak mělo," poznamenal vedrovický starosta Richard Janderka.

V Mikulově na Břeclavsku se lidé obávají toho, že z jejich města pojede sanitka vždy bez lékaře a sepisují petici.

Bez lékaře pojedou záchranáři také z Opatovic na Blanensku nebo ze Slavkova u Brna. V Hodoníně byly dosud dvě posádky, jedna bez lékaře a druhá s lékařem.

Od včerejška sanitka s lékařem jezdí v Hodoníně jen od sedmi ráno do sedmi večer, pak vyjede pouze se záchranářem. Neznamená to však, že k závažným případům na Hodonínsko lékař v noci nepřijede. Krajská operátorka záchranářů rozhodne, jakou posádku k případu pošle.