Rekonstrukci bitvy divákům ozvláštní autentický příběh doktorky Kubínové, která válku zažila. „Díky jejím zápiskům jsem zjistil, že tady byla válka opravdu velmi krutá. Zpracovali jsme je proto jako audio příběh. Lidé uslyší něco jako rozhlasovou hru, která je provede celou bitevní ukázkou,“ popsal za organizaci Acaballado, která bitvu pořádá, Ivan Vystrčil.

Na konci ukázky divákům také přečtou jména dvanácti lidí, kteří jsou v místě bitvy z roku 1945 pochovaní. „Válka se dotýkala všech, proto ji chceme návštěvníkům přečtením jmen ještě více přiblížit,“ dodal Vystrčil.

Kdy: doprovodný program od pátku, bitva v sobotu od 14.00
Kde: hrad Veveří
Za kolik: dospělí 120 Kč, pro děti, studenty a důchodce 80 Kč, děti do šesti let zdarma
Proč přijít: Na horním nádvoří táboří Rudá armáda. V černé kuchyni sídlí hlavní štáb německé armády. Vstupenky kontroluje stráž.

Doprovodný program akce začne už v pátek ve dvě hodiny odpoledne představením výzbroje a výstroje před kulturním centrem SC Bystrc. V hlavní bitvě se pak pod hradem Veveří obě vojska střetnou v sobotu od dvou hodin odpoledne. „Nebudou chybět plně funkční tanky, kozáčtí koně, obrněná technika, děla a pyrotechnické efekty,“ lákají k návštěvě organizátoři na webu akce.

Na hrad se o víkendu chystá třeba Brňan Libor Jančík. „Na podobné akce jezdím často, baví mě vojenská historie. Jsem zvědavý, jak budou vypadat tábory obou armád přímo v areálu hradu,“ řekl. Kromě bitevní ukázky návštěvníci uvidí v akci i vojenskou poštu a nahlédnou do lazaretu. V dobovém táboře u hradu se bude pohybovat osmdesát vojáků.

ŠATOV SE VRÁTÍ ZA ŽELEZNOU OPONU

Šatovský areál pohraničního opevnění na Znojemsku zažije v sobotu na jeden den návrat do světa za železnou oponou. Technické muzeum v Brně připravilo u pěchotního srubu Zahrada celodenní program, který návštěvníkům připomene módu, hity či hračky časů reálného socialismu. Činit se budou i hlídky Veřejné bezpečnosti a dojde také na branné cvičení. Program potrvá od deseti hodin dopoledne do pěti.

LIDÉ OCHUTNAJÍ PŠTROSÍ HAMBURGER

Pštrosí farma a zahradnictví v Doubravici nad Svitavou na Blanensku pořádá Jarní jarmark. Na návštěvníky čekají stánky s tradičními výrobky anebo hudební vystoupení. Děti se zabaví na různých atrakcích nebo při prohlídce zvířat. Na akci nebudou chybět ani pštrosí speciality a letos navíc lidé ochutnají také pštrosí hamburger. Jarmark se koná od pátku do neděle od osmi hodin ráno do šesti odpoledne.

Hříbě exmoorských poníků u Havraníků na Znojemsku z roku 2019.
Po vřesovištích už běhá první hříbě exmoorských poníků. Další klisny brzy porodí

STUDENTI PŘIPRAVILI APRÍLES

Velkopavlovičtí gymnazisté připravili na pátek osmý ročník Aprílesu. Akce v obci na Břeclavsku začne v pět hodin v sokolovně. Zahrají kapely Mech a I.V.M. Výtěžek dostane nadace Světluška.

OCHUTNAJÍ VÍNO PŘÍMO VE VINICÍCH

V Čejkovicích na Hodonínsku lidé poznají krásu tamních vinic. Opět si totiž užijí oblíbenou Čejkovickou vinnou stezku. V tom nejpřirozenějším prostředí zájemci ochutnají nejlepší mladá vína čejkovických vinařů. Pořadatelé připravili šestikilometrový okruh, který je vhodný pro cyklisty i pro pěší. Sedmý ročník vinařské akce začne v sobotu v deset hodin dopoledne. Za vstupenku lidé zaplatí dvanáct set korun.

Hrušovany mají nové náměstí. S chytrým sloupem s wi-fi a dobíjením, se stylizovaným pítkem, elektronickou úřední deskou i původním morovým sloupem.
Při opravách našli vzácný nález. Pranýř se po zrestaurování vrátí na náměstí

KOUPÍ KEŘE I VÝROBKY ŘEMESLNÍKŮ

V zámeckém parku slavkovského zámku v sobotu přivítají jaro milovníci květin a zahrádkářství. Na tradičních Jarních trzích koupí přísady, okrasné stromky, keře i včelařské výrobky. Těšit se mohou i na výrobky řemeslníků.

JEŠTĚ VÍCE TIPŮ NA AKCE Z JIŽNÍ MORAVY NALEZNETE V DNEŠNÍM (12.4.) TIŠTĚNÉM VYDÁNÍ DENÍKU ROVNOST.