Lidé z místních spolků se zdraví, popichují a rozdělují si práci. Kolem pobíhají děti, některé s malými hrabičkami nebo lopatami Některé roztloukají hroudy v blízkém poli, dva kluci se už ale dávají do užitečné práce. Všimli si kůlů a dalších kousků dřeva nachystaných ke stlučení do konstrukcí, které budou chránit nově vysázené stromy v nejbližší aleji. Hned se k nim rozbíhají a docela prakticky je skládají, aby se s nim tátům lépe pracovalo.

Slovo si bere starosta Richard Janderka. „Upravíme, co bude potřeba a vysázíme stromy, které už tu máme. Rozdělíme se do skupin, každá si vezme jednu z pěti alejí. Chlapi se postarají o nastříhání pletiva a zatlučnou kůly,“ rozděluje práci Janderka a hned posílá chlapíky ze spolku holubářů, aby se postarali o pletivo.

Ve slunečném dni jde všem práce od ruky. Sází i Jaroslav Břínek, který nyní žije v nedalekých Loděnicích. „Jsem bývalý Vedrovčák a jezdím sem pravidelně za rodiči. Když jsem se dozvěděl, ež se budou sázet stromy, rozhodl jsem se, že se taky zapojím. A vzal jsem i děti, aby se mohly pochlubit, že taky sázely stromy a věděly, kam jít na procházku podívat se, jak rostou,“ říká Břínek.

Ruku k dílu přiložil i Jan Řezáč, z místního mysliveckého spolku. „Je to dobrý nápad, tak jsme se se spolkem taky zapojili a máme příjemné dopoledne. Jen si říkám, že občerstvení mohli přivézt hned,“ vtipkuje nimrod.

Činorodý důchodce se ale hned věnuje zase práci. Sleduje mladší, jak kolem jednoho ze stromů staví stlučené kůly. Pozorně se dívá přes lopatu, o kterou se zrovna opřel a velí. „Ještě kousek, trochu to nakloň, počkej, teď to bude dobře,“ dává jeden pokyn za druhým.

U další aleje pomalu končí svou práci další z dobrovolníků Michal Kolegar. „Zasázeli jsme asi deset stromů. Přišel jsem rád, ostatně u nás se pořád děje, prakticky každý týden máme nějakou akci. Jednou stromy, jindy lajnujeme hřiště na fotbal, pokaždé se něco najde. Ale dělám, co mě baví. Jinak bych seděl doma a dal si lahváč, nebo s manželkou vínečko,“ podotýká Kolegar.

Spokojeně odkládá nářadí další z dobrovolnic. „Byl to příjemný zážitek přispět v pěkném dopoledni k tomu, aby naše okolí bylo krásnější,“ pochvaluje si Lenka Kačírková.

Starosta Janderka vysvětluje, že aleje si s v obci s odborníky naplánovali, už když před časem dával katastrální úřad do pořádku evidenci pozemků. „Loni jsme udělali biocentrum, alejí máme naplánovaných celkem jedenáct, teď jich sázíme pět. Bude v nich celkem sto patnáct stromů, dnes jich sázíme asi polovinu, například ořechy, duby, třesně a další bohužel v pátek havaroval kamion, který nám z Čech vezl ostatní,“ vysvětluje starosta.

Jednu alej sedmdesáti hrušní už si Vedrovičtí vysázeli sami, další ovocnou chystají. „Bude blíž obci a porostou v ní třešně, hrušně a švestky. Vysázíme ji za týden a zapojí se děti ze školy a školky,“ plánuje Janderka.

Vedrovické sázení je součástí širší akce. „Zapojujeme se do programu Klimagreen, ve kterém místní akční skupiny v celém kraji vysází milion stromů,“ doplňuje Janderka.

Nedávno v rámci stejného programu sázeli lidé stromy například v Plenkovicích, o víkendu v Hrušovanech a poslední březnový víkend se chystají svoje aleje sázet například ve Vémyslicích.