Z této částky zhruba 41 miliard budou vyplaceni do posledního haléře všichni klienti Sberbank CZ z řad jednotlivců a malých a středních firem, kteří v této bance před jejím pádem letos v únoru měli uloženo více než odpovídá ekvivalentu částky 100 tisíc eur. Úspory nad touto částkou totiž nejsou ze zákona pojištěny, takže klienti museli čekat právě na to, zda se podaří jejich úspory získat právě z prodeje majetku.

Miliony korun mají ve Sberbank například Hrušovany nad Jevišovkou, Hevlín, Hodonín, Čejkovice či Komořany na Vyškovsku. Celkem zhruba třicítka obcí. Své peníze by mohli dostat zpět zhruba v první polovině příštího roku. Kraje, města, obce a velké firmy by měly dostat zpět více než devadesát procent z částek uložených v bance. „Konkurz je výsledkem insolvenčního řízení, které Pražský městský soud zahájil koncem letošního července. Žádost a zahájení insolvence podala sama Sberbank CZ prostřednictvím likvidátorky Lužové. Stalo se tak proto, že se nepodařilo prodat aktiva Sberbank CZ. Likvidátorka je nabídla jiným bankám, ale jejich nabídnutá kupní cena nebyla dostatečná, aby výtěžek pokryl pohledávky věřitelů, anebo se zájemci o koupi banky stáhli,“ uvedl k chystanému prodeji ekonom Lukáš Kovanda.

Sberbank musí mít své úvěrové portfolio zpeněženo do 12. prosince. Po tomto datu z důvodu sankcí USA na ruskou Sberbank hrozí, že nebude mít přístup do svého hlavního bankovního systému. Sankce obsahují výjimku, ale její platnost končí právě 12. prosince.

Klienti, kteří si u padlé Sberbank CZ sjednali hypotéku, ji splácí nadále standardně, dle smlouvy. „Nic se pro ně nemění. Hypotéku by však měli splácet jen po dobu smluvně dohodnuté fixace úrokové sazby,“ upozornil Kovanda.