V Miroslavi shořely tři domy. Sousedé nabídli pomoc a město založilo peněžní sbírku. V Žeroticích zkolabovala malá, zdravá holčička. Ochrnula. Pomocnou ruku nabídla obec a založila sbírku. Znojemská Charita organizuje adopci na dálku. Pomáhá dětem v domovech na Ukrajině. Na Znojemsku není lidem osud jiných lhostejný.

Ničivý požár třech rodinných domů vypukl vloni v březnu. „Město Miroslav všem lidem z poškozených domů okamžitě nabídlo náhradní ubytování,“ řekl místostarosta Miroslavi Roman Volf. Podobný problém miroslavští zatím neřešili. „Chtěli jsme pomoct postiženým lidem, a proto jsme založili sbírku, která trvala více než měsíc. Lidé mohli posílat peníze na účet anebo přispívali přímo do kasičky, kterou vedení města umístilo v prodejně potravin,“ dodal Volf. Téměř šedesát tisíc korun jsme třem rodinám, kterým shořela střecha nad hlavou, rozdělili rovným dílem. „Vybrané peníze měly sloužit k opravě a vybavení domu,“ doplnil místostarosta.

Naopak v Žeroticích stále pokračuje sbírka na postiženou a těžce nemocnou holčičku Marcelku Mikulákovou. „Sbírka trvá rok a ještě dva roky bude otevřena,“ řekl starosta Žerotic Jindřich Nožka. Dosud lidé darovali dvaatřicet tisíc korun. „Jednu kasičku jsme umístili do obchodního domu ve Znojmě, kam lidé přispěli šesti tisíci a druhou k nám na obec. Dvacet tisíc korun poslali na účet Marcelky manželé z Brna,“ popsal starosta. Peníze matce holčičky zatím nepředali. „Marcelka je hodně nemocná a myslím, že pořádání podobné sbírky má vždycky smysl,“ uvedl Nožka.

Peníze na lázně


Rodina dvanáctileté Marcelky chce peníze využít na pobyt v lázních Košumber. „Pobyt pro jednoho člověka stojí minimálně šedesát tisíc korun. Jsme moc rádi a šťastni, že se nám lidi snaží pomoci. Bez jejich štědrosti by se léčba nemohla uskutečnit,“ řekla starší sestra Marcelky Iva Mikuláková. Na malou Marcelku dostává její matka měsíčně jedenáct tisíc korun. Za ně kupuje pleny, léky a jezdí na různá cvičení. Zdravotní stav Marcelky se stále zlepšuje. „Marcelka je človíček, který se porval se smrtí. Věřím tomu, že jednou bude i samostatná,“ sdělila její sestra.

Větší sbírky organizovalo město Znojmo v roce 2002. byly to sbírky po povodni. „Celkem jsme rozmístili čtyři kasičky na různá místa. Vybraná částka činila čtyři sta tisíc korun a peníze úředníci radnice rozdělili lidem, které povodně zasáhly,“ řekla mluvčí znojemské radnice Denisa Šipošová.

Oblastní charita ve Znojmě pravidelně organizuje dárcovství peněz například na pomoc dětským domovům na Ukrajině. „Přispíváme na činnost domovů od adoptivních rodičů, kteří pravidelně posílají peníze na náš účet. Adopce na dálku u nás funguje již několik let,“ uvedla asistentka znojemské Charity Jana Veselá.

Ukrajinské domovy


Na Ukrajině zůstaly všechny dětské domovy bez finanční pomoci státu.

„Přispíváme na jejich běžnou denní činnost. Nyní se tam situace zlepšila. Naše peníze pomáhají i starším dětem, které již v dětských domovech nebydlí,“ dodala Veselá.

Sbírka na pomoc postižené Marcelce, kterou založil Obecní úřad v Žeroticích má číslo účtu 35-9444220267/0100. Na něj může kdokoli darovat jakoukoli částku.