„Původně plánovaný termín v polovině června jsme s ohledem na nejasný vývoj vládních opatření proti šíření koronaviru raději přesunuli. Letos si radniční věž vysprintujeme už pošesté,“ vyzval místostarosta Znojma Jan Grois, který závod před lety poprvé odstartoval.

Příznivci adrenalinu i zábavy tak budou mít letos zřejmě poslední možnost strmé schody věže vyběhnout. Chystá se totiž oprava památky a závod se na čas přeruší. „Příští rok se chystáme věž opravit a předpokladem je, že bude možná i dva roky uzavřena,“ upozornil starosta Znojma Jakub Malačka.

Unikátní závod sledují i nesportující zájemci. „Držím palce všem běžcům, za sebe jsem byla ráda, že jsem schody s rouškou vyšla, ale výhled na okolí za to stál,“ reagovala na událost Lenka Matějíčková Šťastná.

Výtěžek ze startovného putuje vždy na dobročinné účely. „Všechny detaily, včetně spuštění registrace, budeme ještě zveřejňovat, a to jak na webu, tak na události na Facebooku,“ upozornil Grois.

První ročník závodu Znojmo Extreme 790 se konal v roce 2016 a byl součástí oslav 790. výročí od povýšení Znojma na královské město. Úkolem běžců je zdolat v týmu dohromady 790 schodů šest století staré radniční věže. Překážkou závodníkům je prašné prostředí, různé typy schodů i snížená viditelnost. Důležitá je tak nejen rychlost závodníků, ale také jejich obratnost.

Zdroj: Youtube