Na jednání pozvali představitelé města všechny zastupitele z koalice i opozice. „Jsem rád, že si čas našla většina z nich a že jsme se mohli o návrhu rozpočtu konstruktivně bavit. Budu se asi opakovat, ale my jsme opravdu otevřená radnice. Poté, co jsme vytvořili rozklikávací rozpočet, jsme přišli s dalším krokem směrem k větší otevřenosti," komentoval starosta Znojma Vlastimil Gabrhel (ČSSD).

rozpočetZnojmo má příští rok hospodařit se 740 miliony korun.
Peníze poputují zejména na obnovu parku, opravu střechy zimního stadionu či rekonstrukce škol a školek.
Opozice poukazuje na malé investice a méně financí pro občanskou společnost.
Návrh rozpočtu pro rok 2016 bude schvalovat zastupitelstvo města na svém zasedání v pondělí 14. 12. 2015 v 15 hodin v prvním patře budovy úřadu na náměstí Armády 8.

Opozice jednání hodnotila jako pozitivní krok, který pomohl označit problematické části rozpočtu. „Zástupci radnice byli připravení, což hodnotím velmi kladně. Pár věcí nám ale nesedí, méně peněz má jít na občanskou společnost a na investice. Narazili jsme i na další nesrovnalosti," poukázal Jiří Ludvík (Změna Znojmo).

Doplnil, že také požádal o změnu jednacího řádu na zastupitelstvu. „Platí, že můžeme diskutovat dvakrát tři minuty k jedné věci. Tento čas k celému rozpočtu je velmi krátký. V ostatních městech trvají taková jednání dlouho," poukázal Ludvík.

Podobného názoru byl i zastupitel Karel Fiala (Pro Znojmo). „Bod v jednacím řádu, který mluví o délce příspěvku, bych nejraději zrušil. Považuji to za nedemokratické až protiústavní," upozornil Fiala.

Uvažoval také o tom, že nejsou zatím jasné rozpočty příspěvkových organizací města. „Nemůžeme přece hlasovat o něčem, co není obsahem návrhu. Rozpočty příspěvkových organizací nám radnice po upozornění slíbila dodat," naznačil zastupitel Karel Fiala.

Stejně tak i lidovci hodlají detailněji nahlédnout do chodu příspěvkových organizací města. Poukazují také na nesoulad příjmů z prodeje bytů a plánovaných investic. „Je to totiž příležitost, která se již nebude nikdy opakovat. Ptát se budeme také na to, jak se město do budoucna vypořádá s dvaatřiceti miliony na příjmové straně rozpočtu, které plynou z výherních automatů," naznačil lidovecký zastupitel Pavel Jajtner.

Podle Jiřího Ludvíka by samotnému schvalování rozpočtu mělo kromě schůzky se zastupiteli předcházet i veřejné projednání. „Své by si měli říct i občané Znojma. Je fakt, že než tohle lidi naučíme, bude zřejmě ještě trvat, ale určitě to stojí za snahu," uvažoval Ludvík.

K nejvýznamnějším položkám na výdajové straně rozpočtu patří pokračování obnovy parku, oprava střechy zimního stadionu či rekonstrukce a doplňování vybavení školek a škol. V příjmech vedle daní dominuje prodej bytů a pozemků.

Znojmo má podle návrhu příští rok hospodařit s téměř tři čtvrtě miliardou korun. Loni byl rozpočet ve výši šest set šedesát milionů korun. V minulých letech přitom městskou kasou za rok prošla i miliarda. Kritici již loni poukazovali na chybějící nové projekty a s nimi související dotace.