Zřejmě jeden z posledních dokumentů potřebných před územním řízením dostali počátkem týdne od znojemských radních zástupci obchodního řetězce, který míří do areálu Malé Louky. Některé kritiky překvapilo, že řetězec nevyčkal, až v lokalitě začne vyrůstat zamýšlená čtvrť.

Znojemští radní své razítko dalším přípravám obchodu dali v pondělí. „Rada města souhlasí s umístěním a architektonickým řešením a podobou stavby v severozápadní části lokality Malá Louka tak, jak je navrženo v územní studii za podmínky zajištění přístupu pro pěší návštěvníky z Vídeňské ulice," napsali radní do svého usnesení.

Lidl a Malá Louka
Obchodní řetězec vlastnil část pozemků u vjezdu do areálu Malé Louky z Vídeňské ulice v místech potřebných k dopravnímu napojení. Radnice s ním nakonec pozemky směnila a vyšla mu vstříc i v pravidlech pro velikost obchodní plochy v lokalitě.

Mluvčí řetězce potvrdila, že stavbu v areálu Lidl plánuje. „Nyní zajišťujeme potřebná povolení, proto zatím nemůžeme sdělit konkrétní termín stavby ani otevření prodejny," sdělila mluvčí firmy Zuzana Holá.

Přečtěte si také:
Malá Louka: zastupitelé kývli na směnu pozemků, supermarket dostal zelenou

Někteří drobní obchodníci v centru města nechtějí možné dopady vzniku dalšího supermarketu na svou živnost příliš předjímat. „Vždyť s tím nic nenaděláme. A vliv to ostatně nebude mít jen na nás, ale i na ty velké, kteří už sami nemají všichni dost. Uvidíme, co přijde. Ještě nad tím moc nepřemýšlím," řekla vedoucí prodejny potravin a masny na rohu ulic Rooseveltova a 28. října Hana Neužilová.

S dopady příchodu supermarketů do okolí už má své zkušenosti. „Bývali jsme tu čtyři prodavačky a dva řezníci. Teď tu jsem sama, od rána do večera, a na vyskakování to není," poznamenala Neužilová.

Samotné rozhodnutí radních nepřekvapilo opozičního zastupitele Jiřího Kacetla. „Z hlediska územního plánu postupují všichni řádně. Regulační plán našel většinu v zastupitelstvu, včetně zvětšení obchodní plochy. Proto se tohle dalo očekávat," uvedl Kacetl.

Zarazilo ho jen načasování. „Předpokládal bych, že obchod bude vyrůstat až s budoucí zástavbou v lokalitě," uvažoval Kacetl.

Město nyní pozemky nabízí k prodeji. Již dříve pro schválili pravidla, jak prostor zastavět, a směnili s Lidlem pozemky. „Aby mohla lokalita ožít, bylo nutné vyřešit dopravní napojení. To je možné pouze přes pozemky vlastněné společností Lidl," uvedla již dříve mluvčí radnice Zuzana Pastrňáková a dodala, že město získá doplatek deset milionů korun.