Radní pak počátkem září rozhodnou, komu kapli svěří dál. Na stole mají tři nabídky, jednu z nich poslalo i sdružení Iuvenes.„V kapli máme skutečně skončit na konci srpna, rozhodně by to ale neměl být konec našeho působení jako takového. Do zápůjčkového řízení jsme naši nabídku poslali a připojili jsme i návrh dalšího společného postupu," uvedla zástupkyně sdružení Andrea Baráková.

Zda se Iuvenes do kaple vrátí, nebo zda v ní bude moci ještě nějaký čas zůstat, nechtěla Baráková spekulovat. „Naše návrhy jsme odeslali, vyčkáme na rozhodnutí města. Pokud jde o nás, jsme připraveni pokračovat a svou činnost případně ještě rozvinout," dodala.

Sdružení v kapli působí pět a půl roku, udržuje ji pravidelně přístupnou a pořádá tam různé výstavy, přednášky a další akce. „Kdykoliv jsem tam zašel, vždy mě jejich akce potěšily. Způsob fungování téhle skromné skupiny mladých lidí je mi sympatický. Snaží se udržet tiché místo v ukřičeném světě, navazují na staletou duchovní tradici, snaží se i pomáhat potřebným," chválil práci Iuvenes jeden z návštěvníků jejich programů Jaroslav Šmerda.

Žádný komerční šmejd

Vyslovil také naději, že v podobném duchu bude kaple žít i dál. „Moc by mě mrzelo, kdyby tam vpadl nějaký komerční šmejd. Když tohle místo nevyužívala církev, bylo dobré, že se našel někdo, kdo udržel ducha místa a bylo by jen správné, aby to tak i pokračovalo," přemýšlel.

Sdružení dostalo od města výpověď před rokem. Radní své rozhodnutí odůvodnili špatnou komunikací. Rozbuškou byl zřejmě spor o zastávku turistického vláčku u kaple, respektive o nosnost dlažby kryjící románskou kostnici před kaplí.

„Ke sporu bych se příliš vyjadřovat nechtěl, nemám na něj silný názor. Aktivity asociace v kapli samotné ale hodnotím jako prospěšné. Oživili ji, přispěli i turistickému ruchu ve městě, v jehož rámci fungovali jako informační bod," hodnotil opoziční zastupitel Jaroslav Šufajzl. Jak dodal, za důležité považuje další zachování podobného využití. „Ať už radní vyberou kohokoliv, měli by dbát na to, aby kaple dál sloužila kulturnímu využití a zůstala otevřená veřejnosti. Komerční využití si ostatně nedovedu představit," dodal Šufajzl.

Mluvčí radnice Zuzana Pastrňáková potvrdila, že sdružení končí k poslednímu srpnu výpovědní lhůta a radní se chystají rozhodnout, komu kapli svěří dále. „Po otevření nabídek evidujeme tři žádosti o užívání kaple sv. Václava. Rada věc posoudí třetího září. Snahou města přitom bude, aby i po předání kaple případnému jinému uživateli zůstala zachována návaznost na dosavadní projekty Asociace a změna uživatele se tak nedotkla návštěvníků," sdělila mluvčí.