Tisíce tun posypového materiálu ve skladech, technika posílená o zbrusu nový sypač a nové stanoviště v Lechovicích. To jsou zbraně, se kterými budou silničáři na Znojemsku bojovat se sněhem a náledím v nadcházející zimě.

„Intenzivně se na zimní měsíce připravujeme. Zásobu soli už máme kompletní a všechny sklady jsou zaplněné téměř dvanácti tisíci tun inertu. Je to zdrsňující posypový materiál, který ještě postupně pracovníci doplňují,“ řekl šéf znojemských silničářů Zdeněk Komůrka.

Správa a údržba silnic se může pochlubit i novým sypačem. „Všechny stroje už jsou přichystané, do čtrnácti dnů přivezeme nové nákladní auto, které bude zasahovat v oblasti okolo Vranovské Vsi,“ dodal Komůrka.

Správa silnic má dnes čtyři hlavní stanoviště, na kterých jsou připravené všechny stroje, haly na sůl, i skládky inertu. „Vloni vzniklo nové stanoviště v Lechovicích,“ dodal Komůrka.

Čidla hlídají náledí

Silničářům v zimě pomáhají i hlásiče náledí, které jsou umístěné na nejproblémovějších místech. „Na Znojemsku jich máme pět, ale v celém kraji je jich kolem dvaceti. Je to zařízení, které měří teplotu vozovky a vzduchu. Zjistí, zda se na silnici tvoří námraza. Data se pak přenáší na dispečink, kde pracovník okamžitě vyhodnotí stav silnice,“ popsal šéf.

Zaměstnanci znojemské firmy připravují také zábrany, které mají silnice chránit před sněhovými jazyky a závějemi. „Zábrany stavíme, podle dlouholetých zkušeností, do všech koutů Znojemska. Dohromady tvoří více jak čtyři kilometry. Zásněžky si vyrábíme sami z dřevěných prken,“ řekl Komůrka.

Silničáři jsou připraveni i na povětrnostní a kalamitní pohromy. „V takovém případě máme zpracovaný operační plán, podle kterého pak postupujeme. Samozřejmě musíme sledovat dlouhodobé předpovědi počasí, protože podle situace se nasazují i pracovníci,“ popsal šéf provozu Josef Fukač. Silničáři mají celkový roční rozpočet sto deset milionů korun. Zimní období je průměrně vyjde na čtyřicet milionů.

Plán zimní údržby silnic ve městě má také znojemská radnice. I letos se o ulice ve městě postarají lidé ze společnosti .A.S.A. „Máme připraveno šest set tun drti, pět set tun písku a tři sta tun soli,“ vypočítal šéf znojemské pobočky společnosti Josef Esterka. Dodal, že plán počítá s prioritami, kam se údržbáři v případě potřeby vrhnou nejdříve. „V první řadě vždy zajišťujeme úklid ulic kudy vyjíždějí sanitky, hasičská auta, ale také zásobování pekáren a autobusy městské hromadné dopravy,“ nastínil Esterka.

Sníh z centra města se bude odvážet k Louckému klášteru a nyní nově také do prostoru pod čerpací stanicí Shell.

Sylva Pavlačková, Dalibor Krutiš