„Historie této akce začala někdy v osmdesátých letech, pak zanikla a my jsme ji obnovili v roce 1994 a jestli dobře počítám, tak máme letos šestadvacátý ročník novodobého odemykání Dyje," říká David Gros, vedoucí znojemského vodáckého klubu Neptun Znojmo, který je pořadatelem akce.

Dyje se odemyká většinou o týden později, vzhledem k letošním Velikonocům, kdy mají lidé i jiné aktivity, to je již druhou dubnovou sobotu. Vodácká sezona na Dyji potrvá do října, kdy se první říjnovou sobotu řeka zase uzamkne.

„Počasí je přiměřené, i když by mohlo být tepleji. Vodáky čeká cesta do Krhovic, kde bude připraveno občerstvení - oheň s opékáním špekáčků, polévka a horký čaj. Následovat bude druhý úsek cesty do Hrádku, kde na vodáky bude čekat autobus s vlekem na odvoz lidí i lodí," pokračuje Gros. Předpověď počasí nebyla právě příznivá a David Gros neskrývá uspokojení a nadšení z počtu účastníků, kteří se chystají na vodu.

Při nástupu dostávají přítomní instrukce, zvláště pak ohledně překonání tasovického jezu, kde organizátoři budou pomáhat lodím při jeho překonání. Sjíždět tento jez je poměrně velké riziko a mohou si to dovolit jen zkušení vodáci. Následující krhovický jez již není tak náročný, je ho možné sjet u levého břehu.

Slavnostní akt odemknutí Dyje je v rukou nejmladšího účastníka a tou je letos sedmiletá Zuzka Gabrhelová. Ta symbolicky otáčí třikrát velkým klíčem v řece a spolu s ostatními se jde připravit k nalodění. „Je mně trošku zima, ale moc se již těším, jedu poprvé," říká s odzbrojujícím dětským úsměvem. Postupně se od břehu odráží lodě, které zdraví z nedalekého mostu přihlížející doprovod.

Pro vodácký sport je důležitý dostatek vody v řece, které se obvykle nedostává. Vyjíždět se může obvykle jen tehdy, kdy průtok na řece dotuje odpouštění vody z Vranovské a posléze Znojemské přehrady.

JIŘÍ EISENBRUK