„Historie této akce začala někdy v osmdesátých letech, pak zanikla a my jsme ji obnovili v roce 1994 a jestli dobře počítám, tak máme letos šestadvacátý ročník novodobého odemykání Dyje," říká David Gros, vedoucí znojemského vodáckého klubu Neptun Znojmo, který je pořadatelem akce.

Dyje se odemyká většinou o týden později, vzhledem k letošním Velikonocům, kdy mají lidé i jiné aktivity, to je již druhou dubnovou sobotu. Vodácká sezona na Dyji potrvá do října, kdy se první říjnovou sobotu řeka zase uzamkne.

„Počasí je přiměřené, i když by mohlo být tepleji. Vodáky čeká cesta do Krhovic, kde bude připraveno občerstvení - oheň s opékáním špekáčků, polévka a horký čaj. Následovat bude druhý úsek cesty do Hrádku, kde na vodáky bude čekat autobus s vlekem na odvoz lidí i lodí," pokračuje Gros. Předpověď počasí nebyla právě příznivá a David Gros neskrývá uspokojení a nadšení z počtu účastníků, kteří se chystají na vodu.

Na hradě Veveří.
Bítov láká na hračky, empírový nábytek i kůži lvice. Sezona začíná

Při nástupu dostávají přítomní instrukce, zvláště pak ohledně překonání tasovického jezu, kde organizátoři budou pomáhat lodím při jeho překonání. Sjíždět tento jez je poměrně velké riziko a mohou si to dovolit jen zkušení vodáci. Následující krhovický jez již není tak náročný, je ho možné sjet u levého břehu.

Slavnostní akt odemknutí Dyje je v rukou nejmladšího účastníka a tou je letos sedmiletá Zuzka Gabrhelová. Ta symbolicky otáčí třikrát velkým klíčem v řece a spolu s ostatními se jde připravit k nalodění. „Je mně trošku zima, ale moc se již těším, jedu poprvé," říká s odzbrojujícím dětským úsměvem. Postupně se od břehu odráží lodě, které zdraví z nedalekého mostu přihlížející doprovod.

Pro vodácký sport je důležitý dostatek vody v řece, které se obvykle nedostává. Vyjíždět se může obvykle jen tehdy, kdy průtok na řece dotuje odpouštění vody z Vranovské a posléze Znojemské přehrady.

JIŘÍ EISENBRUK