Bývalý znojemský novinář Josef Tomáš, i po čtvrtečním jednání kolegia Komunistické strany Čech a Moravy, zůstává mluvčím komunistického ústředního výboru. Přestože, kvůli mediálnímu tlaku, sám podal vedení strany svou rezignaci, ve funkci zůstává.

O jeho odvolání mělo přitom rozhodnout už středeční zasedání kolegia. Nakonec se tak ale nestalo. „Je to věc výkonného a ústředního výboru strany a mne. Osobně chci ale ještě celou věc projednat přímo s Josefem Tomášem. Osobně jsem totiž přesvědčen, a je to dáno i mou právní profesí, že jde o velmi nekulturní útok, který je proti němu veden,“ řekl exkluzivně pro Znojemský deník Rovnost předseda KSČM Vojtěch Filip.

Podle něj považují jeho kritici Tomáše za silného protivníka a proto nechtějí, aby byl mluvčím ústředního výboru strany. „Osobně také nevytahuji na některé zákonodárce, že byli v minulosti trestáni. Josef Tomáš má trest vymazán a je proto potřeba na něj pohlížet jako na bezúhonného. Bude samozřejmě záležet na něm, jestli vůbec bude chtít ve funkci pokračovat. Já jsem si ho vybral proto, že jsem jeho práci při přípravě kampaně Marty Bayerové považoval za profesionální. A já rád pracuji s profesionály,“ doplnil Filip.

Josef Tomáš nastoupil na post mluvčího teprve v prosinci a je tedy ve zkušební době. „Během ní budeme posuzovat jeho schopnosti, ale i jeho akceptovatelnost novinářskou obcí. Návrh na řešení tohoto problému může někdo předložit už v pátek na výkonném výboru. A já mohu tento návrh přijmout, nebo nemusím. Definitivní slovo ale může říct až ústřední výbor strany, který bude osmadvacátého března,“ upřesnil předseda strany.

Sám Josef Tomáš nevěděl, jak se nakonec rozhodne. Na přímou otázku, zda by ve funkci zůstal v případě, že by ho o to požádal sám předseda strany, odpověděl: „Zatím nevím. Za této mediální štvanice na to nyní neumím odpovědět.“

Josefa Tomáše, jako svého nového mluvčího, představili komunisté v prosinci. Krátce poté odvysílaly celostátní televizní stanice ve svých hlavních zpravodajských relacích spoty o Tomášově dvouletém podmínečném trestu z poloviny devadesátých let. Byl k němu odsouzen za antisemitské články. Texty psal do extrémně pravicového Týdeníku Politika, který na počátku devadesátých let vydával a řídil.

Pětačtyřicetiletý Josef Tomáš mimo to přispíval do obou soukromých znojemských týdeníků, do někdejší Rovnosti i radničního čtrnáctideníku. Ze všech odešel nestandardně po vzájemných sporech s jejich šéfredaktory. Pracoval i pro Český rozhlas a Českou televizi.

V poslední předvolební kampani do českého Senátu pak spolupracoval s nynější znojemskou komunistickou senátorkou a dřívější poslankyní Bayerovou. Znojemským komunistům pomáhal i v předchozích volbách do Poslanecké sněmovny.

Odborník na extremismus z brněnské Masarykovy univerzity Miroslav Mareš si na Týdeník Politika dobře vzpomíná. „Týdeník byl tehdejší součástí pravicově extremistického spektra. Vycházely v něm přetištěné klasické antisemitské články, podporoval Irák v čele se Saddámem Husajnem během války v zálivu. Vydal seznam Židů v české kultuře, za což musel čelit žalobám,“ připomněl Mareš.