VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šéfka Netopeeru: Mezi drogově závislými jsou i podnikatelé

Znojmo /ROZHOVOR/ - Drogově závislým lidem už deset let pomáhá znojemské centrum Netopeer.

12.8.2011 1
SDÍLEJ:

Šéfka Kontaktního centra Netopeer Zuzana Protivínská. Foto: DENÍK/Sylva Pavlačková

Za celou dobu jejich působení využilo služeb už několik stovek lidí. Zuzana Protivínská v Netopeeru zpočátku působila jako dobrovolník. Nyní centru už rok šéfuje.


Letos slavíte desáté výročí vzniku kontaktního centra Netopeer. Jakou problematikou se zabýváte a kde vás mohou klienti najít?
Kontaktní centrum Netopeer spadá pod organizaci Sdružení Podané ruce a již pětadvacet let se zabývá problematikou drogových závislostí. Klienti nás najdou již deset let na stejné adrese. Sídlíme v ulici Horní Česká ve Znojmě a všechny služby poskytujeme anonymně a bezplatně.

Jaký okruh klientů k vám nejčastěji chodí?
Naší cílovou skupinou jsou problémoví uživatelé drog. Pro představu: Tito lidé si aplikují opiáty, kokain anebo amfetaminy nitrožilně nebo pravidelně. Do další skupiny bychom mohli zařadit experimentátory, rekreační uživatele drog a zcela samostatnou skupinu tvoří abstinující lidé.

Jaké nabízíte konkrétní služby?
Základním těžištěm je individuální práce a odborné poradenství. Snažíme se snižovat nebo minimalizovat rizika, plynoucí z užívání drog. Součástí naší práce je i výměna injekčních stříkaček a jehel. Poskytujeme i další zdravotnický materiál, informujeme o rizicích spojených s užíváním drog či s nechráněným sexem. Dále poskytujeme pomoc například při obstarávání osobních záležitostí, v krizových situacích i zdravotní ošetření.

Za loňský rok centrum vyměnilo injekčním uživatelům drog přesně třináct a půl tisíce injekčních setů s doplňkovým zdravotním materiálem. Co byste mi k těmto číslům mohla říct?
Ano, čísla jsou pravdivá a ukazují na drogovou situaci loňského roku. Co bych zde však ráda zmínila je skutečnost, že za sebou máme polovinu roku 2011 a situace na drogové scéně se zhoršuje. Nejžhavější čísla, která máme již teď k dispozici, jsou téměř deset tisíc kusů injekčních setů vyměněných za půl roku. Celkově u všech poskytnutých služeb čísla stoupají.

Co konkrétně od centra klienti očekávají?
Je to velmi individuální. Dá se hovořit o tom, že máme klienty – uživatele drog, kteří žijí bez jakéhokoliv zázemí přímo na ulici. Ale máme mezi klienty i podnikatele, kteří chodí do práce a mají třeba i rodinu, o kterou se starají. Z tohoto důvodu se očekávání jednotlivých klientů liší.

Mohla byste vzpomenout na konkrétní případy? Které skončily dobře, a které naopak?
Na podzim loňského roku jsme zaregistrovali, že se na znojemské drogové scéně objevil nový člověk. Kolem něj se sdružovalo hodně uživatelů drog. Později jsme se dozvěděli, že jde o známou osobu, kterou právě pustili z vězení. Jednalo se o dlouholetého uživatele pervitinu. Naše veškeré snahy ho zkontaktovat se nepodařily. Stále si udržoval odstup. Než jsme prolomili bariéry, skončil opět za mřížemi.
V hlavě mám i příběh mladíka, který svépomocí zvládl svou závislost na stimulačních látkách. Služby kontaktního centra začal využívat v době, kdy žil ve squatu a užíval nitrožilně pervitin. Na živobytí si vydělával příležitostnou prací a byl typickým klientem káčka. Přišel se vždy osprchovat, dát si polévku a kávu. Takto bouřlivě prožil rok svého mladého života. V současné době abstinuje, má stálé zaměstnání, změnil místo svého působení a na svůj bouřlivý rok nahlíží jako na zbytečně promarněný kus života.

Jaký vývoj prodělalo centrum za dobu svého působení?
Myslím si, že bouřlivý. Zpočátku se nedařilo podle našich představ kontaktovat cílovou skupinu. Hledali jsme podobu poskytovaných služeb, válčili jsme s nedostatkem peněz. Ale podařilo se nám službu ve městě zachovat a více zprofesionalizovat.

Kolik nyní pracuje v centru lidí?
Již dlouhodobě je služba personálně podhodnocena. V současné době zde pracují dvě sociální pracovnice na plný úvazek a chystá se přijetí dalšího člena do týmu. Ten bude spolupracovat na úvazek poloviční.

Mění se i typ zaměření služeb?
Samozřejmě, služba se snaží pružně reagovat na měnící se trendy na drogové scéně Znojemska. Tu nejlépe mapují pracovníci v rámci terénních programů.

Kolik klientů od doby vzniku do centra přišlo?
Odhaduji, že stovky. Klientela se obměňuje. Stále přicházejí noví, někteří po určitý čas přetrvávají a dokonce máme hrst zájemců, kteří využívají služeb centra od jeho počátku.

Autor: Sylva Pavlačková

12.8.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Znojemský městský pivovar vede třiačtyřicetiletý rodák z Brna Miroslav Harašta.

Šéf pivovaru: V ležáckém tanku máme raritu. Má speciální chmel a vinnou kvasnici

Tradiční hody ve Vracově začaly novým českým rekordem. V průvodu prošlo 566 účastníků oblečených v místních krojích.

V rekordním hodovém průvodu kráčelo přes pět stovek lidí. Ve vracovském kroji

Pojezný k neúspěchu ve volbách: Lidé se obrátili na populistické strany

Hodonín /ROZHOVOR/ – Po krajských volbách vedl jihomoravské komunisty jako jednička i do sněmovny kyjovský učitel a městský zastupitel Ivo Pojezný. Šestapadesátiletý poslanec ani přes obhajobu mandátu neskrýval zklamání. „Výsledek pod deset procent považuji samozřejmě za neúspěch. Doufal jsem ve třetí místo,“ řekl lídr komunistů, kteří v parlamentu ztratili osmnáct mandátů. Na jižní Moravě pak přišli o polovinu poslanců.

Nová vláda bude průšvih, nebo velký průšvih, říká Pirát Radek Holomčík

Jižní Morava /ROZHOVOR/ - Ve volbách do poslanecké sněmovny skončili Piráti na třetím místě. „Výhra ANO znamená dlouhodobé selhávání demokratických stran,“ říká nový jihomoravský poslanec a Pirát Radek Holomčík.

Velká poslanecká rošáda: za jižní Moravu zůstane jen devět politiků

Jižní Morava /FOTOGALERIE, VIZITKY POSLANCŮ/ – Jihomoravské poslance čeká velké střídání. Křeslo získá čtrnáct nových politiků z kraje. Dvanáct ze stávajících poslanců za jižní Moravu končí ve sněmovně úplně, devět zůstává.

Volby 2017: ANO na jižní Moravě ovládlo všechna okresní města

Jižní Morava – Podobně jako na celostátní úrovni ovládlo volby na jižní Moravě hnutí ANO 2011. Jeho vítězství však nebylo tak drtivé jako v celé republice – v kraji získalo 27,4 procenta hlasů. Následuje ODS s 11,8 procenty hlasů, třetí je SPD s 11,6 procenty. Další byli Piráti, KDU-ČSL, ČSSD, komunisté, TOP 09 a Starostové a nezávislí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení