Jako v Chicagu nebo Los Angeles se budou zřejmě už od dubna cítit znojemští strážníci. Radnice jim pořídí futuristické motorové vozítko - segway, které používají právě jejich američtí kolegové. Ulehčit by mělo především práci okrskářů. Větší města ale jeho nákup odmítla kvůli vysoké pořizovací ceně. Znojmo za jeden segway zaplatí přes čtvrt milionu korun.

„Počítáme s tím, že každý segway ušetří jednoho až dva strážníky. A protože je na elektromotor a má tedy jen minimální provozní náklady, vrátí se náklady poměrně brzy,“ řekl starosta Znojma Petr Nezveda.

Segway má dvě kola a člověk ho ovládá pouze svými náklony. Jezdí až dvacetikilometrovou rychlostí a na jedno nabití ujede čtyřicet kilometrů.
Vozítka v současné době testuje i Praha. Zatímco znojemští strážníci je zkoušeli čtrnáct dnů, městská policie české metropole je má vypůjčené od výrobce na rok. Potom se rozhodne, zda je koupí. Vysoká cena od nákupu už odradila strážníky v Plzni a Brně.

Brněnská městská policie vozítko testovala před dvěma roky. „Naši strážníci si segway pochvalovali. Testovali jsme jej v okolí přehrady, kde jsou pochůzkové trasy poměrně dlouhé. Magistrát vozítko nakonec z ekonomických důvodů nekoupil,“ uvedla již dříve mluvčí brněnských strážníků Denisa Kapitančiková.

Kromě ceny však může použití vozítek stát v cestě i nejasný zákon. Odborníci se nemohou shodnout, zda je segway chodec nebo motorové vozidlo. „Máme stanovisko z ministerstva dopravy, podle kterého jde o chodníkové vozítko a jeho jízda na chodníku tedy neporušuje žádný zákon nebo vyhlášku,“ řekl Nezveda.

Strážníci budou vozítka využívat především v centru města a v některých okrajových částech. „Ve středu města bude vypomáhat jeden muž na vozítku třem okrskářům. Lidé segway ale často uvidí také v Příměticích a v okolí Dukelské ulice,“ řekl ředitel městské policie Petr Kolouch.
Vozítka na sobě budou mít nápis „Městská policie.“ Speciální policejní vybavení, jako například majáček, ale mít nebude.