Opakovaně řeší sečení trávy lidé v Blansku. „Tráva má půl metru. V tak vysoké trávě si děti hrát nemohou,“ dožadovala se na webu města zásahu sekaček Miloslava Vašková.

Vzápětí se však objevila zcela opačná výtka. „Ve spojení se suchem posledních let došlo k tomu, že tráva kolem našeho domu vymizela a nahradil ji plevel. Hojně k tomu napomáhá i časté sečení,“ dožadovala se opaku Klára Kučerová.

Protichůdné názory lidí potvrdil mluvčí tamního úřadu Ondřej Požár. „Na jedné straně občané kosení trávy neustále napadají na různých diskuzních fórech, přičemž argumentují zachováním biodiverzity fauny a flóry. Jiní požadují tradičně střižený trávník,“ sdělil.

Nové trendy podle něj představitelé města chápou, ale nejde prý vše hned. „Je třeba vzít v úvahu stávající druhovou skladbu trav. A ve městě máme porost běžných druhů určených k sečení,“ dodal Požár.

Tomu přikývl i propagátor městských luk a ekolog David Langar z Kurdějova na Břeclavsku. Je členem Českého svazu ochránců přírody. „Nejsem zastáncem sečení trávy za každou cenu, ale chápu také, že užitkové trávníky se sekat musí. I když vyšší luční porost produkuje víc kyslíku, drží se v něm brouci i motýli a zadržuje vodu v krajině,“ sdělil.

Vysoká nebo nízká tráva?
- Zastánci nesekané trávy argumentují: zadržováním vody v krajině, vyšší produkcí kyslíku, příznivými podmínkami pro život brouků, motýlů a hmyzu, bojem proti suchu.
- Zastánci tradičního sečení argumentují: estetikou a upravenými plochami, škodlivostí pro alergiky, silnějším výskytem klíšťat, složitostí ke změně stávajících ploch.

Cestu vidí v nových projektech. „Na druh trávníku je třeba myslet už při zakládání zelené plochy. Pokud totiž nebudeme sekat klasickou travní směs přebijí ji kopřivy a bodláky,“ upozornil ekolog.

Vstřícné kroky hledá starosta Znojma Jan Grois. „Můžeme provádět dílčí úpravy, jako je mozaikové sečení, mulčování, vyšší seč a vytvoření květné louky,“ reagoval na sociální síti.

V Břeclavi vysokou trávu mezi domy zatím testují. „Na Zámeckém náměstí a v areálu bývalého cukrovaru na Kuffnerově nábřeží jsou ponechány malé ukázkové plochy bez sekání,“ řekl mluvčí úřadu Jiří Holobrádek.

Ekologickým argumentům kontrují obavy, že ve vysoké trávě číhají na lidi klíšťata a trpí alergici. „Faktem je, že právě v této době, kdy kvetou trávy, chodí do ordinace lidé častěji a stěžují si na neposečené plochy v blízkosti bydliště. Problémy umocňuje ale i teplé a suché počasí,“ uvedla alergoložka Lenka Červinková ze Slavkova u Brna.

Živá diskuse plane i v Hodoníně. Vysokou trávu tam testují na kruhové křižovatce u lázní, za rok chtějí přidat další. „Jsem přesvědčen, že nízká, či vysoká tráva není důvodem k nevlídnému chování mezi námi, lidmi,“ nabádal tamní místostarosta Ladislav Ambrozek.