„Příčinou odstranění ostrůvku je oprava kanalizační vpustě. Pokud budeme mít všechna potřebná povolení na přestavbu, kterou jsme dříve avizovali, už by dělníci nemontovali ostrůvek zpátky, ale rovnou by se vybudoval osvětlený přechod pro chodce,“ řekl místostarosta města Jan Blažíček. Město však čeká od kraje na schvalovací listiny.

„Peníze bychom měli mít v rozpočtu, protože jsme ušetřili dva miliony na technickém řešení křižovatky ulice Melkusova. Dalších tři sta tisíc jsme ušetřili na křižovatce 28. října s ulicí Rooseveltovou. Zatím ale neznáme celkovou částku, potřebnou na nový přechod, protože je součástí přípravného řízení,“ dodal místostarosta.

Jakmile bude mít město všechna povolení a počasí to dovolí, začne se s úpravami. „Na vjezdech do náměstí z obou hlavních ulic se umístí semafory, aby do objezdu vjížděla auta, která ho mohou plynule projet. Přechod pro chodce bude rovněž řízen semaforem,“ uvedl místostarosta Blažíček. Chystané změny mají upřednostnit provoz aut.

„Regulace provozu s předností pro auta a řízeným přecházením chodců se osvědčuje, když dopravu řídí dopravní policisté,“ řekla mluvčí znojemské policie Lenka Drahokoupilová.

Podle mluvčí se v poslední době vybudovalo na přechodech pro chodce hodně bezpečnostních opatření. Minulý rok řešili na znojemských silnicích dopravní policisté třiatřicet nehod, kdy došlo ke střetu s chodcem. Šestkrát skončila srážka těžkým zraněním chodce, dva lidé dokonce zemřeli.
S lehkým zraněním skončilo sedmadvacet chodců a v jednom případě sehrál negativní roli alkohol. Letos při jednadvaceti nehodách jeden člověk zemřel, čtyři skončili s těžkým a osmnáct s lehkým zraněním. Naposledy srazilo auto chodce na ulici Sokolská v pondělí. Třináctiletý chlapec vyvázl s lehkým zraněním.