Areál staré nemocnice opustí psychiatrické oddělení a pacienti budou ještě letos využívat nově dokončenou budovu v ulici MUDr. Jana Janského, přiléhající ke komplexu nové nemocnice. Druhá etapa rozsáhlé rekonstrukce přijde asi na půl miliardy korun. „Modernizaci nemocnice vítám, zejména nová okna si stará budova zaslouží. Hospitalizovaná jsem již dlouho nebyla, ale když jdeme občas navštívit příbuzné, vidím, jak vypadají pokoje a kolik se na nich tísní pacientů. Snad velká rekonstrukce a modernizace přinese i více soukromí nemocným," doufala Marta Sedláčková.

Nově vybavené operační sály slíbil mluvčí znojemské nemocnice Pavel Jajtner. „Musíme zachovat provoz, takže lékaři operují vždy na dvou sálech a na dalších dvou pracují řemeslníci. Sály získají kompletně zbrusu nové moderní vybavení," podotkl Jajtner s tím, že modernizací a úprav se dočká i ARO.

Jak dodal, do poloviny letošního roku plánují přestěhovat psychiatrické oddělení do nových prostor. „V areálu staré nemocnice zůstává stále infekční oddělení, rehabilitace a léčebna dlouhodobě nemocných, která je v budově směrem do ulice Dyjská. Kraj jako subjekt, který prodává starou nemocnici, počítá s tím, že by léčebna zde zůstala i v budoucnu a byla stavebně oddělena od zbývajícího areálu, který stále čeká na kupce," vysvětlil mluvčí nemocnice. V areálu má své sídlo také záchranná služba.

Kdy se přestěhují další oddělení do nových prostor, není v tuto chvíli jasné. „Tato stavební akce je podmíněna zabezpečením finančních prostředků z více zdrojů, podílet se na ní bude i stát," podotkla mluvčí krajského úřadu Denisa Kapitančiková.

Kraj ale počítá s tím, že zbývající pracoviště opustí starou nemocnici do konce následujícího roku, alespoň s takovou podmínkou počítá v oznámení, kterým nabízí starou nemocnici k prodeji.

Zástupci kraje potvrdili, že druhá etapa rozsáhlé modernizace skončí v polovině roku a kraj zaplatí 434 milionů. „Zbývajících 30 milionů půjde z provozních prostředků nemocnice, na financování se tak podílíme více než devadesáti procenty," dodala mluvčí.

Téměř půlmiliardový tendr na dostavbu nemocnice pozastavil roku 2012 antimonopolní úřad, který vedl právní řízení s nemocnicí coby zadavatelem veřejné zakázky.

Napadené řízení mělo vyhrát sdružení firem vedené brněnskou společností IMOS a za účasti zdravotnické firmy Transkontakt-Medical. Úřad šetření po několika měsících zastavil a neshledal žádné pochybení. Dle antimonopolního úřadu se nejednalo o výrazné omezení hospodářské soutěže a záměr zadavatele, aby určitá část zakázky byla realizována prostřednictvím výhradních zástupců, nebyl proto diskriminační.

Dostavba a rekonstrukce nemocnice se před časem stala i tématem předvolebního politického sporu. Postaral se o to krajský lídr TOP 09 Jan Vitula. Zatímco zástupci nynějšího vedení kraje mluvili v posledních letech o znojemské nemocnici jako o vlajkové lodi krajského zdravotnictví, Vitula v ní viděl spíše křiklavý případ zadlužování a plýtvání penězi. „Je to nezodpovědné ze strany kraje, chceme se na to zaměřit a doufáme, že kraj investici pozastaví," uvedl dříve Vitula.