Dyjskomlýnský náhon slouží zejména pro odběry vody na závlahy, napouštění Jaroslavických rybníků a dodávky surové vody pro Rakousko. „Kvůli riziku dalších sesuvů jsme na místo přivolali geotechnika, který navrhl postup sanace sesuvu a dohlížel na další průběh prací," zmínil mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Ihned po prvotním posouzení sesuvu geotechnikem začali vodohospodáři odstraňovat stromy v místě sesuvu i z koryta Dyjskomlýnského náhonu. „Na místě zasahovalo několik kráčejících bagrů, nákladní vozy a další těžká technika našeho podniku. Odtěženou zeminu jsme ihned odváželi z místa havárie. Naším cílem bylo bezpečně a co nejrychleji obnovit přítok do náhonu a dodávky vody pro zemědělce, rybáře i rakouskou stranu,“ popsal generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Hatě: Česká obchodní inspekce zabavuje další padělky. Ilustrační foto.
Bleskový zátah na na tržnici v Hatích. Inspektoři zabavili na sto pytlů padělků

Po odtěžení sesuvu lokalitu opět prohlédnul geotechnik, který doporučil před napuštěním náhonu provést opevnění paty sanovaného svahu lomovým kamenem. Tyto práce vodohospodáři dokončili v sobotu 14. května v odpoledních hodinách. „V sobotu ve tři hodiny odpoledne jsme vyhradili vtoková stavidla v Krhovicích a obnovili průtok v Dyjskomlýnském náhonu. V současnosti jsou už všechny odběry vody obnovené,“ řekl Gargulák.