Bylo to hnutí ANO, které podporovalo vedení Orlů po celou dobu procesu rozhodování o setrvání v EBEL. Starosta Znojma Jan Grois z ČSSD byl, řečeno hokejovou terminologií, celou dobu na střídačce. Tvrdí to představitelé znojemského ANO.

Redakci Znojemského deníku Rovnost zaslali zprávu, ve které popisují svůj podíl při snahách celku Orli Znojmo o dalším působení v mezinárodní hokejové soutěži. „To, že Znojmo zůstává v EBEL, je dobrá zpráva. V této souvislosti jsme se dozvěděli, že to zařídil pan starosta. Lidé znající pravdu vědí, že to bylo jinak. A že rozhodnutí majitele klubu, pana Ohery, zůstat v mezinárodní soutěži EBEL nezáleželo pouze na osobních schůzkách s panem starostou,“ uvedl předseda místní organizace Znojmo Petr Vodička.

Hnutí podle Vodičky podporovalo vedení Orlů po celou dobu procesu rozhodování o setrvání v EBEL. „Vyvolalo diskusi k tomuto tématu, jednalo s panem Oherou, iniciovalo jeho setkání se všemi radními. Rada města na náš popud pověřila zástupce hnutí, aby se setkali s vedením Jihomoravského kraje. Od nás také padlo doporučení hejtmanovi projednat s dolnorakouskou vládou podporu,“ dodal.

Starosta se podle hnutí ANO kvůli potenciálním voličům objevil i na ledě. „Co k tomu dodat? Kdo si přisvojuje zásluhy jiných, působí nedůvěryhodně,“ rýpl si Vodička.

Starosta Znojma reagoval na vyjádření zástupců znojemského ANO diplomaticky. „Z toho, že HC Orli Znojmo sdíleli moji informaci, plyne, které jednání bylo pro setrvání Orlů v EBEL důležité. Vyjádření hnutí ANO jsme v přátelském duchu diskutovali na pondělním jednání rady města. Myslím si, že u kolegů trochu zapracovaly emoce, protože jsou fanoušci hokeje stejně jako já a zároveň jsou v politice relativně krátce,“ řekl Znojemskému deníku Rovnost Grois.

Vyjádření prezidenta klubu Orlů Pavla Ohery se redakci nepodařilo získat. Na otázky Znojemského deníku Rovnost, kdo z politiků a jak významně klubu pomohl, odpověděl mediální manažer klubu Lukáš Peroutka vyhýbavě. „Klub je vděčný za jakoukoli podporu města. V průběhu celého roku se setkáváme a jednáme s panem starostou i s místostarosty, případně s radními. K jednotlivým politickým výrokům nám nepřísluší se vyjadřovat, nicméně je logické, že starosta jako nejvyšší představitel města Znojma hraje při vyjednáváních a podpoře nezastupitelnou roli,“ sdělil Peroutka.

Fanoušky politické rozmíšky kvůli hokeji příliš nezajímají. „Je mi to jedno. Stejně rozdávají peníze nás všech. Moje rozhodování koho volit, to neovlivní, já jsem rád, že EBEL hrajeme,“ konstatoval fanoušek Pavel Urbánek.

Znojemská radnice dlouhodobě dává na hokej miliony korun z městské pokladny. "Nejvíce peněz získá letos na podporu své činnosti hokejový klub HC Orli Znojmo, který hraje mezinárodní EBEL ligu, a to 8 milionů korun," sdělila loni mluvčí Znojma Zuzana Pastrňáková.

"Hokej je ve Znojmě dlouhodobě sportem číslo jedna. Průměrná návštěvnost na domácích zápasech dosahuje za poslední čtyři roky bezmála 3 000 diváků a hokejisté Znojmo dobře reprezentují na mezinárodní scéně," dodala mluvčí.