Pískovištím odrostli, na hospodu jsou příliš mladí a tak volná odpoledne tráví v hloučcích na přímětickém sídlišti. Místní obyvatelé na hlučné skupiny posílají strážníky, kteří občas přistihnou některé z teenagerů opilé. Situaci má uklidnit nízkoprahová Coolna, pokud město najde peníze na adaptaci částečně nevyužité kotelny.

„Lidé na sídlišti si stěžují na mládež, která se stahuje na parkoviště u Agory. Mladí se chovají divně, dělají nepořádek. Možná by stálo za úvahu zřídit tam služebnu městské policie, aby bylo místo více pod dohledem,“ otevřela téma na posledním zasedání znojemských zastupitelů senátorka Marta Bayerová.

Podle ostatních zainteresovaných bude účelnější poslat do Přímětic spíše lidi věnující se terénní sociální práci, než posílit přítomnost strážníků. „Problém je v tom, že mladí ve věku řekněme mezi čtrnácti a dvaceti lety nemají v Příměticích kde užitečně trávit volný čas. Proto se shlukují do skupinek po ulicích, někteří kouří, nebo si odněkud opatří alkohol, pustí si k tomu muziku z mobilu. Negativní jevy se snažíme potlačovat, ale řešení je spíš v nabídce pro volný čas,“ sdělil preventista městské policie Petr Hladký, který považuje za dobrý nápad právě zřízení nízkoprahového centra.

Hlídá i kamera

Jak dodal, lokalitu strážníci pod dohledem mají. „Instalovali jsme tam kameru, protože jsou tam parkující auta, restaurace, před níž může docházet k rušení nočního klidu. S vysloveně kriminálním počínám se setkáváme spíš příležitostně. Častější jsou takové případy opilých mladistvých,“ dodal Hladký.

Vznik klubovny pro dospívající by uvítal i radní Jiří Ludvík. „Osobně si myslím, že mladí dělají na sídlišti nepořádek právě proto, že nemají kam jít. Návrhem na nízkoprahové zařízení se zabývá komise pro prevenci kriminality. Technicky mu nestojí v cestě nic, protože námitky nemá ani Znojemská tepelná, ani projektanti,“ uvedl Ludvík, kterého městská rada nedávno jmenovala předsedou své komise pro sídliště.

O přenesení těžiště své práce právě do Přímětic se zajímá i nízkoprahový klub Coolna provozovaný znojemskou Charitou. „Z dřívějšího dotazníkového šetření, které organizovalo město i z poznatků z naší vlastní terénní práce je zcela zřejmé, že v Příměticích nemají mladí kde trávit volný čas. Proto máme zájem naši práci přenést právě tam. Dospívající by pak jednak měli kam jít, jednak bychom s nimi mohli postupně navazovat kontakt. Získat jejich důvěru a pomáhat těm, kdo jsou ve složitých životních situacích,“ nastínila vedoucí znojemské Coolny Karolína Bulová. Rozhodující podle ní bude, jak se k věci postaví radnice.

Místostarosta Jan Grois potvrdil, že radnice se již problémem sídliště zabývá. „Vznik nové klubovny v Příměticích považuji za užitečný, zjišťujeme už například možnosti získat nějaké dotace. Na druhé straně je pro nás důležité, aby služby, na které si zvykli, mohly dál využívat i mladší děti navštěvující nynější klubovnu na Masarykově náměstí, “ sdělil Grois.