„Jisté je, že letos dokončíme opravy mostů v Rybníkách nákladem asi třiadvacet milionů korun a v Chlupicích, kde bude oprava stát jednadvacet milionů. Zahájíme také z loňska připravenou opravu mostu v Tavíkovicích. Ta bude stát čtyřiadvacet milionů,“ vypočítal vedoucí znojemské oblasti krajské správy silnic Zdeněk Komůrka s tím, že na všechny tři opravy poskytly peníze evropské fondy.

„Velmi pravděpodobně získáme evropské peníze i na další akce. Reálné jsou proto opravy průtahu v Krumlově, Vranově nad Dyjí a také Mikulovicích. Krumlov bude stát přes čtyřicet milionů, každý ze dvou dalších průtahů pak víc než třicet,“ dodal Komůrka.

Zástupci obcí chystané opravy vítají, současně je ovšem čeká práce se sháněním milionů na zajištění prací, které musí samy udělat v souvislosti s akcí silničářů.

„Vozovka je ve špatném stavu, opravu potřebuje. Pro první etapu počítají silničáři s opravou mostu a dvou úseků cesty v celkové délce asi kilometr. Pod hlavní silnicí ovšem vede projektovaná trasa splaškové kanalizace. Proto nyní sháníme dotace, výsledek budeme znát patrně do poloviny roku,“ řekl starosta Mikulovic Karel Kříž.

Silničáři začínají pracovat také na přípravě dvou oprav, které zaplatí kraj. „Přednost mají akce podpořené z programu bezpečnosti Státního fondu dopravní infrastruktury. Dokončíme proto průtah Banticemi a nadějně vypadá také průtah Žerůtkami,“ doplnil Komůrka.

Podle žerůteckého starosty Zdeňka Rehtíka už silnice po opravě volá. Obec si ovšem také láme hlavu s rozpočtem. „Náš podíl na opravě, zejména dešťové kanalizaci a přípojkách, dosahuje až pěti milionů korun. Příjmy obce jsou dva miliony. Proto se snažíme získat potřebné dotace, abychom se opravy průtahu dočkali,“ podotkl starosta.

Do práce na mostech se stavaři pustí zřejmě hned zjara, termín zahájení dalších oprav zatím Komůrka nechce odhadnout. „Jisté je, že pro nejlépe připravené akce předáme krajským radním podklady pro vyhlášení výběrového řízení v březnu či dubnu. Další postup nyní nemohu předjímat,“ uvedl vedoucí.

Pravděpodobně hlavně úřední náležitosti budou silničáři letos vyřizovat pro tah od Znojma do Hevlína po silnici II/408. „Úseky mezi obcemi už jsou opravené, hotové jsou i první průtahy. Na dalších pracujeme, ale v některých případech jsou složitá jednání s obcemi o zajištění jejích podílu financování. Nejkomplikovanější situace je bohužel v Hrádku a Dyjákovicích, kde jsou současně také nejvíce poškozené dlouhé úseky,“ uvedl Komůrka.

Než se silničáři pustí do oprav hlavních silnic, potřebují obce i zde dokončit budování sítí.

„Vše závisí na dokončení kanalizace. Máme položenou polovinu, na další části pracujeme ve svazku s Jaroslavicemi a Dyjákovicemi. Na jaře budeme žádat o dotace. Odhad nákladů na všechny tři obce činí asi sto dvacet milionů,“ informoval starosta Ondřej Kubic.

V nejlepším případě by, podle něj, mohla na silnici v Hrádku přijít řada příští rok. „Součástí projektu je i kruhový objezd v centru obce. Chceme střed vesnice jednak vylepšit, ale i zvýšit bezpečnost. I po špatné silnici nám sem občas kamiony vjedou stovkou,“ podotkl starosta.

EXISTUJÍ NA ZNOJEMSKU JEŠTĚ DALŠÍ SILNICE, KTERÉ NUTNĚ POTŘEBUJÍ OPRAVU? NAPIŠTE NÁM O NICH DO DISKUZE!