Důvod k dílčí spokojenosti po letech žádostí a připomínek má tentokrát starosta Vratěnína Martin Kincl. „Na kraji už zřejmě sami naznali, že silnice v Zajordání jsou velmi špatné, a začali nutnými opravami. Je to dobrý začátek, jen doufám, že to vydrží," řekl Kincl. Silničáři nyní pracují na tříkilometrovém úseku ze vsi k hranicím Jihočeského kraje. „Je to konečně důkladná oprava, silnice dostává nový povrch a bude poněkud rozšířená. Vítáme i opravu silnice kolem Dyje v Podhradí k podhradské křižovatce, úsek již byl také ve špatném stavu. Doufáme, že v dalších letech naváží opravy silnic z Vratěnína do Uherčic ke státní hranici," dodal Kincl.

Připomněl, že v Zajordání budou mít silničáři práce ještě spoustu. „Velmi špatné jsou například silnice z Uherčic do Korolup a Lubnice nebo z Korolup do Vysočan," doplnil starosta.

Největší jednotlivou opravu letos silničáři provedli na Krumlovsku. „Byl to sedmikilometrový úsek z Ivančic do Polánky včetně průtahu touto součástí Moravského Krumlova. Stál téměř sto deset milionů korun. Další důležitou akcí je průtah Dyjákovicemi. Stál devadesát milionů a hotový bude do měsíce. Do zimy dokončíme také opravu silnice II/413 mezi Těšeticemi a Prosiměřicemi, která vyjde na čtyřiačtyřicet milionů korun," vypočítal šéf znojemské oblasti krajské správy silnic Zdeněk Komůrka.

Po osmi letech příprav začínají také opravy průtahu Mikulovicemi. „Silničáři převzali staveniště, většina prací ale přijde na řadu, až dokončíme splaškovou kanalizaci pod průtahem. Silnice už byla ve špatném stavu, s opravami bylo nutné počkat až bude hotová kanalizace," uvedl starosta Mikulovic Karel Kříž. Práce na dešťové kanalizaci a samotné opravě průtahu mají stát pětaosmdesát milionů.

Až do příštího roku sklouzla i stavba přestupního terminálu pro autobusy v Miroslavi. Stěhování zastávek od rušné hlavní trasy na Pohořelice měli silničáři v plánu původně letos. „Vítěz výběrového řízení odstoupil, druhá firma v pořadí neměla zájem a třetí byla o čtyři miliony dražší. S tím už silničáři nemohli udělat nic jiného než soutěž vypsat znovu. Důležité nyní bude vše stihnout tak, aby nepropadly evropské peníze," řekl k odkladu stavby starosta Miroslavi Augustin Forman.

Na příští rok silničáři také plánují opravy průtahu Hradištěm a silnice do Gránického údolí, která má stát téměř sedmdesát milionů korun. Za necelých šedesát milionů silničáři opraví mosty přes dráhu na konci Rooseveltovy ulice, která také dostane nový povrch.