„Všechny silnice jsou v tuto chvíli průjezdné, zvláště na Vranovsku ale stále jen se zvýšenou opatrností. V této oblasti totiž vítr pořád silně fouká a na uklizených silnicích opakovaně vytváří sněhové jazyky. Naše technika jezdí po celém okrese, nikde by tedy neměl být nějaký výraznější problém,“ sdělila hned po ránu dispečerka znojemské Správy a údržby silnic.

S komplikacemi ale musí řidiči počítat hned za hranicemi znojemského regionu. Kvůli metrové závěji sněhu zablokoval ulici Dopravní v Moravských Budějovicích kamion, další tři uvízlé kamiony pak blokují hlavní silnici na Jihlavu za Želetavou. K jejich vyproštění by mělo dojít až kolem poledne, za kamiony pak stojí řada dalších odstavených nákladních aut. Řidiči by tedy měli toto místo raději objíždět. Nebezpečné sněhové jazyky se tvoří i u obce Předín na Třebíčsku.

Především silný vítr měl ve středu odpoledne na svědomí dvě dopravní nehody. „Ve čtvrt na čtyři odpoledne sfoukl boční vítr ze zasněžené a zledovatělé silnice nákladní auto u Uherčic. Nehoda se naštěstí obešla bez zranění,“ sdělila znojemská policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Podobná smůla potkala i řidiče dodávky Renault u Tetčic, kterého silný boční vítr rovněž smetl ze silnice. Ani tam si nehoda nevyžádala zranění.

Veliké problémy měli ve čtvrtek ráno lidé, kteří se potřebovali dostat autobusem ze Znojma do Prahy. „Bohužel, už tradiční problematické místo u Želetavy, které bylo zataraseno kamiony, způsobilo až tříhodinové zpoždění našich linek. Ještě horší to ale bylo na Vranovsku. Tam jsme po dohodě se společností Kordis, která zajišťuje integrovanou dopravu, ani nezajížděli. Byly tam naprosto neprůjezdné silnice,“ potvrdil ředitel Znojemské dopravní společnosti Psota Petr Chadim.