Bez peněz na souvislejší opravy silnic z vlastního rozpočtu zůstanou pro letošek silničáři na Znojemsku. Dlouhá zima podle nich mnoho silnic potrhala, ale peníze budou jen na nejnutnější vysprávky. Z evropských dotací silničáři opraví průtahy Polánkou a Dyjí. Do rozsáhlé obnovy svých místních cest se pustili představitelé obce v Hevlíně.

Zima se na silnicích Znojemska podepsala hodně citelně a silničáře stála o dvacet milionů více než loni.

„Víc a častěji mrzlo, proto se vozovky na více místech plošně rozpadají. Bohužel jsme současně na letošní rok  dostali o šest a půl milionu korun nižší příspěvek od zřizovatele. Na souvislejší opravy máme letos necelý milion korun, což bude sotva stačit na nějakou opravu havarijní situace," sdělil šéf znojemské oblasti krajské správy silnic Zdeněk Komůrka s tím, že v předchozích letech měli silničáři na Znojemsku a Krumlovsku na souvislé opravy mezi dvanácti a osmnácti miliony korun.

„Na údržbu máme osmadvacet milionů, ale to jsou peníze skutečně na nejjednodušší zalepování děr," dodal Komůrka.

Zima se podle jeho hodnocení obzvláště zle podepsala například na silnicích  mezi Hrádkem a Božicemi či Rozkoší a Hostimí.

Špatný stav silnic  v Hrádku a okolí potvrdil tamní starosta Ondřej Kubic. „Pokud jde o silnice, byla to nejhorší zima za nejméně deset let. Popraskané byly už před zimou, pak do mezer natekla voda a mráz je potrhal. Silničáři se to nejhorší snažili celkem dobře zalátat," uvedl starosta.

Jak dodal, v samotném Hrádku musí důkladná oprava počkat nejen proto, že silničáři mají letos kasu ještě děravější než své silnice.

„Čeká nás letos druhá etapa kanalizace, kterou jsme chystali několik let. Proto je samozřejmé, že na průtah přijde řada nejdřív napřesrok," konstatoval Kubic.

Rozsáhlou obnovu místních silnic a chodníků zahájili  před měsícem v Hevlíně. „Před dvaceti lety obec budovala splaškovou kanalizaci. Ta se tehdy kvůli špatným geologickým průkazům vysoce prodražila, proto nezbyly peníze na opravu komunikací. Nyní jsme se do nich konečně mohli pustit. Práce jsme rozdělili do dvou let, letos provedeme asi dvě třetiny celého projektu. Současně pracujeme na nezbytných povoleních pro druhou etapu, protože i úřadování kolem takové akce trvá velmi dlouho," řekl hevlínský starosta Jiří Dohnal.

Opravu svých silnic a chodníků si musí obec zaplatit sama. „Letošní část prací vyjde na čtyřicet milionů korun, pětadvacet máme připravených, na zbývajících patnáct si bereme úvěr," doplnil Dohnal. I on potvrdil podle jeho slov hrozivý stav silnic z Hevlína směrem na Dyjákovice a Hrádek.

Práce na silnici  II/408 budou záviset na dotacích. Silničáři plánují na úseku od dyjské křižovatky na jih postupné opravy průtahů.

„Vše bude záviset na tom, jak se nám bude dařit získávat evropské peníze. Jako první přijde letos na řadu obec Dyje, chystáme se i do Dyjákovic, kde záleží na tom, zda a kdy obec sežene peníze na kanalizaci," podotkl Komůrka.

Právě dyjákovický průtah je mezi pěti projekty, které obdrží na opravy dotace z Regionálního operačního programu Jihovýchod.

Z evropských fondů silničáři také zaplatí opravy průtahu v Polánce a dál na tahu do Ivančic. „Tam již práce začínají přebíráním staveniště zhotovitelem. Vzhledem k tomu, že v Polánce Moravský Krumlov buduje kanalizaci, začne silniční část prací zřejmě od Němčic na Ivančice. Do Polánky se pak vrátíme, až bude kanalizace hotová," vypočítal hlavní letošní opravy šéf silničářů.