„Stávající projekt v místě počítá s klasickou průsečnou křižovatka. Město Znojmo se ale zasazuje o vybudování křižovatky okružní a to jednak z důvodu špatného rozhledu, jednak v návaznosti na plánovanou velkou výstavbu na pozemcích vedle nové nemocnice v lokalitě Křivánky, a s tím spojeným očekávaným velkým nárůstem dopravy," uvedla mluvčí znojemské radnice Zuzana Pastrňáková.

Podle místostarosty Pavla Balíka vedla představitele města k návrhu zejména snaha o zajištění bezpečnosti a vytvoření rezervy pro nárůst dopravy. „Za nemocnicí jsou prodané pozemky určené k zástavbě, je možné, že se bude stavět i v údolí Lesky. Do Nové nemocnice se také postupně stěhují zbývající oddělení. To všechno znamená do budoucna jednak vyšší provoz sanitek, jednak celkový nárůst dopravy. Proto jsme začali jednat s ŘSD a s projektantem o variantě kruhového objezdu a nyní zadali zpracování projektu pro územní řízení," sdělil Balík.

Změna uspořádání křižovatky podle místostarosty nezpůsobí komplikace chystané stavby. „Pozemkově je tam vše čisté. O financování budeme ještě jednat, předpokládám, že by město mohlo platit rozdíl mezi původní variantou a kruhovým objezdem. První úkol je ale připravit a projednat dokumentaci pro územní řízení, na to přijde řada zřejmě v září. Pak nás čekají další jednání s partnery," uvedl místostarosta.

Chystanou změnu křižovatky považuje za rozumnou variantu šéf znojemských dopravních policistů Robert Pešek. „Dnes tam jsou dvě křižovatky a situace, která někdy řidiče mate. Proto vznik jednoho kruhového objezdu přispěje přehlednosti a bezpečnosti, zejména v tom, že se tam auta budou potkávat bezpečnější rychlostí, což napomůže snížit následky případných nehod," uvedl šéf dopravního inspektorátu.

S navrženým řešením jsou spokojení i silničáři. „Změna křižovatky je iniciativa města a dopravní policie, a já ji vítám a podporuji," řekl šéf znojemské oblasti krajské správy silnic Zdeněk Komůrka.

Jak vysvětlil, při chystané stavbě části obchvatu projekt počítá s přeložením několika set metrů silnice druhé třídy na Únanov. „Projekt počítá s jejím vyzvednutím výš, protože obchvat ji bude podcházet. Radnice a policie v té souvislosti přišly s návrhem, aby se při jedné práci změnil i tvar křižovatky nad nemocnicí. Ředitelství silnic považovalo svou variantu za dostatečnou a případné změny nechalo na městě, které se jich zjevně rozhodlo zhostit, což oceňuji," dodal Komůrka.