Jeden mrtvý, jeden těžce a šest lehce zraněných lidí. Takovou statistiku dopravních nehod eviduje policie na silnici mezi Znojmem a Pohořelicemi za poslední dva roky. Řeč je ale pouze o nehodách, na kterých se zřejmě podepsal špatný stav nebezpečné silnice. Příští týden mají silničáři začít nejhorší úseky opravovat.

„Můžeme skutečně hovořit o dvanácti nehodách, které se v posledních dvou letech staly v místech, kde je silnice ve špatném stavu. Nejhorší situace je v zatáčkách nad Lechovicemi, kde je rychlost kvůli kvalitě vozovky omezená na šedesát kilometrů v hodině,“ řekl vedoucí znojemského dopravního inspektorátu Robert Pešek. Další kritická místa, o kterých policie dobře ví, je okolí mackovické křižovatky a také úsek od křižovatky na Miroslav po odbočku na Suchohrdly u Miroslavi. Řidiči ale vnímají nebezpečná místa téměř na každém kilometru. „Silnice do Brna je čím dál horší. Ta hrozná místa znám skoro nazpaměť a tak snižuji rychlost automaticky, i kdyby tam nebyla dopravní značka,“ přiznal profesionální řidič Petr Březina.

Pro řidiče, kteří silnici neznají a jedou po ní třeba za tmy, však může být nebezpečná. „Když vidím Poláky, kteří mě v místech, kde bych nejel ani sedmdesát předjíždějí snad stovkou, úplně mi zatrne. Jestli ta nejhorší místa neopraví před zimou, může to znamenat další riziko pro stovky řidičů,“ dodal Březina. Na nezbytné opravy nyní silničáři získali dva a půl milionu korun.

„Pro změnu stavu silnice můžeme udělat pouze to, co si od nás objedná vlastník silnice a to je Ředitelství silnic a dálnic. Ještě letos opravíme nejhorší závady,“ potvrdil šéf znojemských silničářů Zdeněk Komůrka. Jde o úseky, které řidiči vidí jako označené sprejem na asfaltu, nebo místa, kde je snížená rychlost. „Je to sice opět provizorní řešení, ale my jsme rádi alespoň za to. Navíc se nám bude silnice v zimě lépe udržovat,“ přiblížil Komůrka. Vedení Správy a údržby silnic často dostává stížnosti přímo od řidičů.

„Jenže si stěžují na špatném místě. Měli by se rovnou obracet na Ředitelství silnic a dálnic,“ zakončil Komůrka. Smlouvu o dílo na zimní i letní údržbu silnic první třídy pro ŘSD vyhrála na šest let právě Krajská Správa údržby silnic. „Máme na rok určitý plán a rozpočet, ale záleží na tom, co si ŘSD objedná. Teď budou za asi dva miliony opravovat ty nejhorší úseky,“ sdělil náměstek ředitele správy silnic Alois Vybíral.

K opravám silnice číslo 53 by se měly přidat také úseky mezi mackovickou a čejkovickou křižovatkou a také úsek od Chvalovic na státní hranici na silnici ze Znojma k Hatím. „Na obě trasy půjde kolem šestnácti milionů. Objednávka z ŘSD přišla pozdě na konci roku,“ řekl Vybíral. Silnice I/53 vyžaduje podle odborníků celkovou opravu, dílčí opravy jen prodlužují léta trvající agonii. „Celková obnova příští rok nezačne. O tom, které úseky bude nutné opravit, se bude rozhodovat až po zimě, podle toho, jaká bude,“ uzavřel Vybíral.

DALIBOR KRUTIŠ MARTIN MOŠTĚK