Peněz na investice do oprav silnic neměli letos silničáři nazbyt. Na zahájení dvou oprav vesnických průtahů je našli až v závěru roku, když jim koncem minulého týdne začala úředně zima. Mírné počasí jim dovolí část práce udělat ještě letos. Na řadu přijdou silnice v Plenkovicích a Banticích.

„Jsme rádi, že jsme se dočkali. Příští rok chceme otevřít nové přírodní koupaliště a očekáváme, že k nám bude jezdit víc lidí,“ řekl starosta Bantic René Remeš.

Územní rozhodnutí na opravu silnice vydal stavební úřad už před dvěma lety. „Zatím jsme vybrali dodavatele. Předpokládám, že letos zahájí dešťovou kanalizaci. Silnice přijde na řadu asi až na jaře,“ dodal starosta.

Za opravy chodníků, vybudování téměř poloviny dešťové kanalizace a další práce obec zaplatí přes milion korun.

„V krajském rozpočtu letos peníze na opravy silnic nebyly. Mohli jsme proto jen dokončit práci rozdělanou v předchozím roce. Předali jsme dokončené průtahy Jevišovicemi, Vémyslicemi a části silnic ve Vranově a Hostěradicích,“ řekl šéf znojemského střediska krajské správy silnic Zdeněk Komůrka.

Peníze z Evropy


Na další opravy získali silničáři evropské peníze. „Byli jsme mezi prvními, kdo uspěl. Na Znojemsku jde o osmačtyřicet milionů na opravu silnice II/408. Letos chceme zvládnout celý tah mezi Suchohrdy a Hevlínem v úsecích mimo obce,“ doplnil Komůrka.

Na právě zahajované opravy v Plenkovicích a Banticích získali nyní znojemští silničáři peníze z investičního fondu krajské správy. „V Plenkovicích, kde navážeme na budování kanalizace, letos počítáme s víc než dvěma a půl miliony z celkových víc než čtyř. V Banticích připadne většina z osmimilonového rozpočtu na příští rok. Polovinu nákladů tvoří oprava mostu v obci,“ uvedl šéf silničářů s tím, že pro příští rok zůstává otevřených víc možností financování.

Obě akce zůstanou poměrně osamocené i příští rok. „Záleží především na tom, jak dopadnou další žádosti v evropských fondech. Navrhli jsme mimo jiné opravu silnice mezi Příměticemi a Suchohrdly včetně změny křižovatky u benzínové stanice Sever na kruhový objezd,“ dodal Komůrka.

Další plány


Další přestavbu silničáři plánují na křižovatce silnic mezi Mackovicemi, Břežany, Čejkovicemi a Božicemi. „Takovou změnu uvítáme. Mackovice mají nebezpečné křižovatky na obou směrech z obce. Kruhový objezd jsme navrhovali nejen my, ale podpořil nás i svazek obcí. Určitě to přispěje k větší bezpečnosti dopravy,“ konstatoval starosta Mackovic Karel Ondráček.