Netradiční prdelačkou, půlnočním ohňostrojem či tradiční vycházkou do přírody oslaví lidé na Znojemsku letošní Silvestr.

Správa Národního parku Podyjí zve lidi, kteří mají rádi pohyb, na výšlap. „Je to tradice trvající už více jak deset let, kterou povede průvodce s odborným výkladem. Začátek silvestrovské vycházky je ve dvanáct hodin v Podmolí na parkovišti u rybníka,“ řekl ředitel správy parku Tomáš Rothröckl. Lidé se dozví zajímavosti o přírodě a historii Nového Hrádku. Pravidelně se turistické vycházky zúčastní i Jarmila Beinhauerová s manželem. „Na silvestrovský výšlap chodíme každý rok. Letos s námi půjdou i vnučky, které se už moc těší,“ řekla Beinhauerová.

Na silvestrovské dopoledne připravili v Jevišovicích fotbalový zápas i zabíjačku. „Ženatí proti svobodným budou od deseti hodin dopoledne hrát na starém hřišti fotbal,“ uvedl starosta Pavel Málek. Město Jevišovice společně s restaurací Sýpka pořádá premiérovou silvestrovskou zabíjačku. Kolem poledne začne před Sýpkou vonět mozeček, ovar, prdelačka, jitrnice i jelita.

„Každý si může přijít ochutnat. Na odpoledne jsme naplánovali ochutnávku vín,“ popsal Málek.
Na rozloučení se starým rokem zvou zastupitelé v Hodonicích. Lidé se mohou u kulturního domu podívat na ohňostroj, který by měl začít pět minut po příchodu Nového roku.

Přípitkem přivítají Nový rok v Miroslavi. „S místními se sejdeme před kulturním domem a připijeme si na zdar nového roku. Třicet minut po půlnoci vypukne ohňostroj,“ řekl místostarosta Roman Volf.

Tradičně velmi dobrou silvestrovskou zábavu zažívají hosté hospůdky Aleny Liché na Hradišti. Každoročně je zde Silvestr v maskách. Letos se nese v duchu pohádek.

„Na Hradiště jezdím moc ráda, je tam vždycky dobrá zábava a skvělá přátelská atmosféra. Už se těším, v jakých maskách letos uvidím své známé a jestli je vůbec poznám,“ svěřila se Monika Vybíralová. Na silvestrovskou maškarní noc si s přítelem pořídila kostýmy pohádkových bytostí v jedné znojemské půjčovně. „Kostýmů máme poměrně hodně i den před Silvestrem. Lidé poslední dobou moc v převlecích nechodí,“ uvedla majitelka půjčovny Bronislava Mahdalová.

Novoroční vyjížďku naplánoval znojemský cyklistický klub. „Pojedeme přes Kraví horu zpět do města. O tradiční vyjížďku je zájem a některé neodradí ani mráz. Věřím, že se nás sejde minimálně pětadvacet cyklistů,“ popsal jeden z organizátorů akce Čestmír Vala. Sraz zájemců je v jednu hodinu odpoledne na cyklostezce u Nové lékárny na Komenského náměstí.