Hudba a mluvené slovo alespoň částečně přehluší hluk, který je slyšet z venku. „Lidé k nám nyní dávají pejsky na Silvestra, fungujeme v podstatě jako psí hotel, ale pouze pro majitele přímo ze Znojma," sdělila Věra Ďurníková z načeratického útulku.

Naopak doma se svým psem bývá Jaroslav Dvořák. „Máme bišonka Aginu. Na Silvestra je pokaždé vyděšená a stráví ho pod peřinou," popsal Dvořák.

Strach mají i psi v útulku v Příměticích, kolem kterého často létají petardy. „Snažíme se naše svěřence uklidnit a jsme s nimi po celou dobu. Ty nejvíce bojácné bereme dovnitř. Tišicí prostředky jim podáváme jen výjimečně," popsala vedoucí útulku Lenka Runkasová.

Více zaběhlých psů v ulicích očekávají během oslav také v Moravském Krumlově. „Vyděšení psi často utíkají ze svých domovů. Potom končí u nás, ve služebním kotci. Po dobu dvou až tří dnů se snažíme najít majitele pomocí rozhlasu ať přímo v Krumlově, nebo v okolních obcích," popsal šéf krumlovských strážníků Rudolf Fráňa.

Pokud majitele nenajdou, odvezou nalezence do útulku v Bulharech na Břeclavsku, kde jim v převážné většině najdou nové pány.

Podle odborníků je důležité nenechat psy ve stresových situacích samotné. „Někdo přelom roku řeší tak, že prožije oslavy se svým psem ve sklepě, kam hluk petard nedolehne. Jiní vyrazí kolem půlnoci do polí mimo město nebo odjedou na chalupu, pokud mají tu možnost," popsal veterinář Lubomír Borkovec.

V případě, že je stres zvířat nezvladatelný, existují uklidňující prostředky. „Lidé mohou psovi podat například pastu, kterou mu nanesou pod dáseň. Funguje zhruba čtyři hodiny a působí podobně jako Diazepam na člověka," popsal Borkovec.

Vysvětlil také, že psi jsou vystresovaní proto, že mají úplně jinak vyvinutý sluch než lidé. Jsou zvyklí na jednu ránu, která přijde třeba při bouřce, a ví, že se jim pak nic nestane. U petard je to jiné. „Kromě toho, že se hluku bojí, může je i fyzicky bolet," dodal zvěrolékař.

Popsal také, že v důsledku velkého a nezvladatelného děsu psi často uhání pryč a hrozí jim, že si ublíží při útěku, například že skončí pod koly aut nebo se jinak vážně poraní.

Plány na Silvestra musí kvůli svému brabantíkovi Gargamelovi uzpůsobit i Monika Mažárová. „Loni byl ještě malé štěně, takže dění kolem sebe až tolik nevnímal. Situaci jsme ale trošku podcenili na čarodějnice, kdy se ohňostroje skutečně hodně vyděsil. Od té doby je také více bojácný. Na Silvestra budeme tedy doma a možná se projdeme na Kraví horu," uvažovala Mažárová.

Někteří čtyřnozí společníci ale hlasité oslavy Silvestra zvládají bravurně. „Můj pes se petard vůbec nebojí, ale nikdy bych ho nenechala doma samotného. Kamarádka udělala před časem chybu, že dala psa na zahradu. Byl z okolního hluku tak vystresovaný, že chtěl přeskočit plot a při tom se zranil," popsala Monika Pospíšková.