„Pomoc, co mám dělat, to je strašné,“ je v šoku jedna z dívek. Na kapotě auta leží bez hnutí její kamarádka a je celá od krve. Uvnitř vozu jsou také zranění. A jak se později ukáže, pro jednu z výletnic má výprava tragickou dohru. Naštěstí jedou kolem cyklistky, které vědí, jak se zachovat. Místo označí trojúhelníkem, nasadí si reflexní vesty a volají záchranku.

Takový je letošní scénář simulované dopravní nehody. Ukázka je součástí Dne bez aut, který se koná ve čtvrtek 8. června ve Znojmě.

Zdroj: Deník/Ilona Pergrová

Horní náměstí je dopoledne obsypané dětmi z místních základních i mateřských škol. Společně s dalšími přihlížejícími sledují, jak záchranáři, hasiči i policisté pracují jako dobře seřízený stroj. Vidí, jak záchranáři třídí zraněné, jak policisté zjišťují informace od těch, kteří jsou schopni komunikovat a jak hasiči vyprošťují zraněné z auta. „Přeji vám, ať léto i prázdniny prožijete ve zdraví. A z této ukázky si vezmete poučení,“ přeje dětem místostarostka Znojma Bohumila Beranová.

Zájemci si mohli prohlédnout  výbavu záchranného hasičského a sanitního vozu s vybavením a techniku Policie České republiky. Studenti zdravotnické školy předvedli ukázku poskytování první pomoci. „Pro malé i velké návštěvníky byl připravený bohatý doprovodný program. Mohli projít florbalovou průpravou, zopakovat si pravidla silničního provozu, absolvovat opičí dráhu, změřit si tlak i tuk a mnoho dalšího," sdělila za znojemskou radnici Simona Chmelíková, která je koordinátorkou projektu Zdravé město Znojmo.

Kampaň Den bez úrazu organizuje SZŠ a VOŠZ a Zdravé město Znojmo ve spolupráci se Zdravotnickou záchrannou službou JMK, Hasičským záchranným sborem, Policií České republiky a Městskou policií Znojmo. Mezi další partnery patří Středisko volného času Znojmo, Cyklo Kučera, TJ Znojmo LAUFEN CZ a BESIP.