„Letos je skládek mnohem méně než loni. Proto ani nepočítáme s tím, že bychom opět využili pomoci vězňů, tak jako vloni,“ řekl místostarosta Znojma Jan Blažíček.

Podle jeho slov se černé skládky objevují nejčastěji v době, kdy začínají zahrádkáři pracovat na svých zahradách. „Proto chceme v tomto období po dohodě s městskou policií zpřísnit hlídky v zahrádkářských oblastech. Pomáhají nám také hlášení od místních lidí, kteří nás na skládky upozorňují,“ dodal Blažíček.

Ještě vloni mělo město připraveno v rozpočtu na úklid černých skládek čtyři sta tisíc korun. O pomoc s jejich úklidem požádala radní znojemskou věznici. Za sedm pracovních dní pak vězni zlikvidovali sto sedmasedmdesát tun stavební sutě a osmačtyřicet tun domovního odpadu. Znojmo tak nakonec za likvidaci skládek zaplatilo jen polovinu plánované sumy.

Důsledněji na znečišťování okolí města dohlížejí také strážníci. Třeba v únoru zabránili vytvoření černé skládky u Oblekovic. Na počínání muže, který se tam chtěl zbavit odpadu, upozornili strážníky místní lidé. Hlídka nepořádníka přistihla a udělila mu blokovou pokutu. Muž musel také přivezený nepořádek odklidit.

„Téměř každý týden se podaří zabránit vzniku další černé skládky, v posledních týdnech to byly případy v Příměticích a Oblekovicích. Nejvíce pomáhají nahlášení od občanů. Městská policie je pak na místě během několika minut,“ řekl ředitel znojemských strážníků Petr Kolouch.

Podle jeho slov se nejčastěji jedná o stavební suť a věci po úklidu. „Provádíme kontroly na vytipovaných místech, ale katastr je tak rozsáhlý, že v tomto směru nám nejvíce pomáhá, když někdo z občanů zavolá,“ dodal Kolouch.

Likvidaci skládek má na starosti společnost .A.S.A. „Lidé nevyhazují nebezpečný odpad, problémem jsou ale staré ledničky a další použité elektro. I přesto, že je ve městě sběrný dvůr, kam mohou lidé použité spotřebiče zdarma odvést, vyhazují je do přírody. Je to prostě jejich lenost,“ komentoval situaci ředitel firmy Josef Esterka.

Na likvidaci skládek je letos v rozpočtu města vyčleněno dvě stě tisíc korun. „Během celého roku město zorganizujeme několik akcí, při kterých budeme skládky likvidovat,“ dodala mluvčí znojemské radnice Denisa Šipošová.