Všechnu úrodu z letošních žní už mají zemědělci ze Znojemska na sýpkách, důvodů k radosti ovšem mnoho nemají. Kvůli počasí sklidili méně obilovin než vloni a hlavně výkupní ceny jsou zatím nízké. Zemědělci nyní přitom musí investovat další peníze do podzimních prací.

„Celkový výnos je letos podprůměrný. Proti loňskému průměru 5,3 tuny z hektaru byl letos průměrný výtěžek jen 4,89 tuny. Podepsalo se na tom hlavně počasí, zejména sucho v březnu a dubnu,“ sdělila ředitelka znojemské Agrární komory Yvonne Urbanová. Jak dodala, kvalita sklizeného obilí je letos, navzdory dešťům v době kolem sklizně, docela dobrá.

Některým podnikům letos ještě navíc část polí „sklidily“ kroupy. „U nás šlo o dvě stě hektarů. To je asi pětina ploch, které obhospodařujeme, naštěstí jsme je měli pojištěné,“ uvedl ředitel Agrodružstva Vrbovec Rudolf Holík s tím, že letošní výnosy jsou kvůli vzniklým škodám nereprezentativní.
Za větší problém označil i on ceny. „Ty jsou letos prachbídné. Museli jsme kvůli tomu předělat naše krmné dávky v živočišné výrobě, abychom zkrmili zejména ječmeny a další plodiny, které jdou na odbyt úplně nejhůř,“ dodal Holík.

I hornodunajovické Agře zasáhly letos velkou část porostů kroupy. „Zničily asi šest set hektarů obilí, postiženy byly i vinohrady. To samozřejmě ovlivnilo i vypovídací hodnotu letošního výnosu, který činí 5,7 tuny z hektaru. To je na letošní rok dobré,“ řekl ředitel podniku Pavel Coufal.

Současnou úroveň výkupních cen označil ovšem za katastrofální. „Nejhorší je, a taková situace zatím nebyla, že není jediná komodita, které bychom se mohli chytit. Mléko je totálně pod hranicí rentability, prasata jsou na nule, obilím se kvůli ceně neobchoduje. Hovězí není lepší a ani s řepkou to není dobré,“ vypočítal Coufal.

Sklizeň

Podle jeho mínění by ceny mohly růst. „Vidím v tom spekulaci výkupních firem. Nelze na to ale spoléhat. Pokud k navýšení cen nedojde, projeví se nedostatek peněz později a to pak bude tvrdá zima a kruté jaro,“ podotkl ředitel.

Nad nynějšími výkupními cenami obilí kroutí hlavou i ředitelka znojemské agrární komory. „U pšenice se cena pohybuje kolem dvou tisíc šesti set korun za tunu. Pro ilustraci: před dvaceti lety se za krmné obilí platily tři tisíce,“ podotkla ředitelka s tím, že v zemědělství se už nyní projevují dopady krize. „Těžko si dokážu představit, co bude za rok,“ varovala ředitelka.