Ještě větší projekt zahajuje znojemská škola na náměstí Republiky. „Chystáme dostavbu a opravu celkem osmi učeben a bezbariérové úpravy v obou našich budovách,“ sdělil zástupce ředitele školy Jiří Šmahaj.

Jak dodal, rekonstrukce začne v hlavní budově školy. „Pokud vše půjde bez komplikací, chceme začít už v dubnu. Opravíme učebny chemie a fyziky. Rodičům včas sdělíme, jaké změny to přinese do výuky,“ řekl Šmahaj. Během prázdnin se pak mají dělníci dát do práce na druhé školní budově. „Vybudují vestavbu s dvěma novými velkými učebnami pro výuku jazyků se zázemím. Díky stavebním úpravám získáme také nové prostory pro výuku šití a vaření místo stávajících, které jsou velmi stísněné,“ vypočítal Šmahaj.

Obě budovy dostanou také bezbariérovou úpravu. „Do nové dostavby povede výtah, v hlavní budově přibudou schodolezy a bezbariérový přístup získají také toalety,“ doplnil zástupce ředitele. Práce mají skončit nejpozději do března příštího roku.

Nové učebny dostane i vrbovecká základní škola. „Do oprav školy jde z rozpočtu každý rok nejméně milion korun. Pomáhají nám i Dyjákovičky a Chvalovice, jejichž děti k nám také dochází,“ řekla starostka Vrbovce Marie Polachová. S pomocí dotací opravili v posledních letech už například tělocvičnu a zateplili spojovací chodby rozlehlé budovy ze sedmdesátých let.

Nyní přijde díky evropským penězům řada na moderní vybavení několika tříd. „Díky péči zřizovatele udržujeme velkou budovu školy v pěkném stavu. Na vybavení tříd pak potřebujeme projekty, jako je ten, se kterým jsme nyní uspěli. Díky němu pořídíme novou počítačovou učebnu včetně zasíťování, jazykovou učebnu a moderní vybavení přírodovědné učebny. Můžeme si dovolit koupit mikroskop s výstupem na interaktivní tabuli,“ prozradila ředitelka školy Galina Blahová. Oba projekty získaly dotaci z evropského programu, který mezi 164 projektů rozdělil téměř tři miliardy.