Nezvyklý rozruch panoval ve čtvrtek na zemědělském učilišti ve Znojmě na Dvořákově ulici. Učni a studenti sice užívají prázdnin, ale na budově pracují řemeslníci na výměně oken a přípravě zateplení.

Právě nová okna se stala předmětem obchodního sporu, který přímo na staveništi vedli zástupci dvou stavebních firem. Na místě byla i policie. Dodavatel oken si totiž chtěl odvézt zboží, za které údajně nedostal zaplaceno.

„Firmy spolu měly spor o nezaplacené faktury za nová okna, která jedna z firem objednala a jiná je ve škole již dříve namontovala,“ přiblížila důvod výjezdu znojemských policistů mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Muži zákona nakonec u školy zapůsobili jen jako bezpečnostní pojistka bránící většímu konfliktu.

„Zástupci firem posléze dosáhli dohody a policie nemusela řešit žádný trestný čin ani přestupek,“ dodala znojemská policejní mluvčí.

Než ovšem k domluvě došlo, nechal dodavatel část oken ze zdí školy vysadit. Řemeslníci je ale posléze vsadili zpět.

Ředitel školy Josef Brouček se o sporu dozvěděl ve čtvrtek ráno. Podařilo se mu dosáhnout toho, aby se mu po školních chodbách místo učňů neproháněl studený průvan.

„Měli jsme připravenou i krizovou variantu. Pro případ, že by se firmy nedomluvili. Od našeho dodavatele bychom požadovali, aby okna zabezpečil a zajistil i hlídací službu,“ uvedl ředitel Brouček.

Čtvrteční incident považuje za jistou formu nátlaku na firmu, která školu opravuje.

„Budovy školy nyní procházejí opravou spočívající ve výměně oken a dveří i celkovém zateplení. První část byla právě před dokončením,“ dodal ředitel s tím, že celkový rozpočet akce je kolem čtrnácti milionů korun.

Stanovisko brněnské stavební firmy, která rekonstrukci provádí, se ve čtvrtek nepodařilo zjistit.

„Ředitel společnosti je na služební cestě. Tuhle záležitost řeší náš právník. Kdo nás zastupuje vám teď ale nepovím,“ řekla pouze pracovnice sekretariátu firmy a odmítla sdělit i své jméno.

Zástupce společnosti čekají počátkem týdne další jednání ve škole.

„Hned v pondělí s nimi budu mluvit a dojednávat další postup,“ uvedl ředitel učiliště Brouček.