Demolici školní budovy v Dolním parku zamýšlí znojemská radnice. Budova by měla ustoupit budoucímu přírodnímu amfiteátru. Proti jsou ale rodiče, kterým se snížení počtu tříd ve škole na náměstí Republiky nelíbí.

„Za rodiče můžu říct, že se budeme snažit školu hájit. Byla by škoda zrušit tři třídy,“ řekla předsedkyně Sdružení rodičů a přátel školy ze ZŠ náměstí Republiky Dana Krejčí.

Podle znojemského místostarosty Mariana Keremidského ale radnice už s demolicí počítá. „Budova příliš nevyhovuje z hlediska hygienického, ani vzhledem k vysokým provozním nákladům,“ uvedl Keremidský.

V příštím roce by tak už škola neměla přijímat do šestých tříd děti z vesnic, ve kterých je pouze první stupeň. „Počet tříd se tak sníží o jednu. Tři roky bude škola brát méně dětí, které mohou jít na jinou školu. Snížení počtu se však nesmí dotknout znojemských dětí,“ dodal Keremidský.

Základní škola zažádala město o nástavbu nad stávající mateřskou školu. „Zjišťujeme, jestli by nová nástavba nebyla pro město ekonomicky náročná,“ řekl Keremidský.

Ředitel ZŠ náměstí Republiky se k rušení jedné ze školních budov nechce vyjadřovat. „Není to v mé kompetenci,“ uvedl Zdeněk Mikulič.
O problému jednala naposledy toto pondělí školská komise. „Doporučující hlas školské komise byl jednoznačný: do tří let škola opustí budovu,“ řekl místostarosta.

Zrušení nevyhovujících tříd v budově v Dolním parku podporuje i předsedkyně znojemské pobočky Odborového svazu pracovníků ve školství Růžena Šalomonová. „Vím, že jsou tam nevhodné podmínky a město s tím chce už dlouho něco dělat. Ve třídách je málo přirozeného světla. Okolní stromy stíní a žáci se učí po celý den pod umělým osvětlením. Myslím si však, že budova by se měla zachovat. Uplatnění by v ní našly společenské organizace,“ řekla Šalomonová.