Středeční nehoda u základní školy Mládeže ve Znojmě vyděsila rodiče. Řidič osobního auta tu přehlédl školačku na přechodu pro chodce a ta skončila se zraněním v nemocnici.

„Obě moje děti chodí na Mládežku a mám o ně strach. Na Smetanově ulici vidím často dopravní nehody, řidiči tu jezdí dost rychle. Město by tu mělo kvůli bezpečnosti dětí instalovat zpomalovací prahy,“ uvedla maminka Daniela Svobodová.

K jejímu názoru se přidávají i ostatní rodiče. Podle nich by měly být u školy nejméně tři retardéry. Jeden ve spodní části Smetanovy ulice, druhý u menší školy a třetí přímo před hlavní budovou. Alespoň tak to vidí rodiče, kteří už se několikrát obrátili i na zástupce školy.

„O umístění zpomalovacího prahu jsem už několikrát představitele města žádal. Bohužel byla by to podle nich velmi nákladná položka,“ uvedl ředitel Jaromír Jiral. Jednu dobrou zprávu pro rodiče ale přeci jen má.

„Znojemská stavební firma nám přislíbila sponzorský dar. Koupí nám jeden zpomalovací práh, který umístí přímo před školu,“ dodal Jiral.

Představitelé znojemské radnice o zpomalovacích retardérech před školou už jednali.

„Umístit práh na Smetanově ulici by bylo velmi náročné z technického hlediska. Jedná se o silnici druhé třídy, a proto by tam nemohl být klasický retardér, který se dává jen například do obytných zón či na silnice třetí třídy,“ sdělil místostarosta Jan Blažíček. V místě by se musel udělat pouze příčný práh.

„Silnice je ale dost svahovitá, takže by se musela celá speciálně odkanalizovat. Lidé z okolí by cítili otřesy z přejezdů přes tento práh,“ vysvětlil místostarosta.

„V úseku na Smetanově ulici ale dochází ke střetům s chodci jen ojediněle. I přesto místo posílíme častějšími hlídkami strážníků. Už nyní jsme domluveni s městskou policií,“ dodal.

Podle statistik se opravdu v tomto úseku stávají nehody s chodci jen velmi málo.

„Jedná se o ojedinělý případ. Při středeční nehodě se devětačtyřicetiletý řidič plně nevěnoval řízení, přehlédl na přechodu pro chodce školačku a najel do ní pravým bokem auta. Jedenáctiletá dívka utrpěla lehké zranění obličeje,“ sdělil mluvčí znojemské policie Jan Křepela.