Učitelé naučili své žáky sbírat nejen starý papír, ale také vyřazené elektrospotřebiče, umělohmotná víčka nebo baterie. Pokud však nemají smluvně dojednaný odkup a odvoz, mohou jim nyní odpadky zabírat místo ve škole.

„Kromě pěti tun starého papíru jsme vloni nasbírali také dvaadvacet pytlů víček od PET lahví. Nyní jich už máme plných dvanáct. Jenže jsme od firmy, která je od nás odebírala, dostali upozornění, že se jejich vykupování pozastavuje,“ sdělila ředitelka základní školy ve Vranově nad Dyjí Zdeňka Černošková.

Její základní škola se již podruhé účastní také projektu Ukliďme si svět. Díky němu děti a jejich rodiče nosí do školy také vyřazené žehličky, lednice, pračky nebo staré a nefunkční mobilní telefony.

„Vloni jsme se v celorepublikové soutěži umístili na druhém místě a protože se děti i rodiče zapojili do soutěže velmi zodpovědně, rozhodli jsme se přihlásit také letos,“ informovala ředitelka.

Kromě zájezdu pro školáky získala škola v soutěži i věcné dary.
Do projektu Ukliďme si svět se letos přihlásila také základní škola v Kravsku.

„V rámci enviromentální výchovy (výchova zaměřená na zlepšení nebo ochranu životního prostředí – pozn. red.) třídíme odpad i u nás. Ve sběru papíru máme v přepočtu na žáka vynikající výsledky,“ přiblížila učitelka Simona Jakešová.

Potíže s výkupem starého papíru v Kravsku nemají. „Máme uzavřenou smlouvu a papír od nás vykupují zatím za stejné ceny,“ doplnila Jakešová.

Třídy, které jsou v Kravsku ve sběru nejlepší, dostanou jako odměnu do třídy počítač. „U něj jsou děti o přestávkách stále,“ dodala Jakešová.
Sbírání a skladování vyřazených elektrospotřebičů je podle škol náročné a do organizace se zapojuje více pedagogů. „Nemohu například přijmout pračku, když právě učím. Takže musí pomoci kolega. Na uskladnění vyřazených spotřebičů máme sklad, který je zamčený, aby se k němu nedostaly nepovolané osoby,“ nastínila Jakešová.

Větší školy ve Znojmě se soustřeďují na pro ně nejzajímavější projekty. „Musíme pečlivě zvažovat, do jakého projektu a za jakých podmínek se zapojíme. Každá koruna je sice dobrá, ale ani my si nemůžeme dovolit podobné akce dotovat,“ uvedl ředitel Základní školy JUDr. Josefa Mareše Miloslav Hubatka.

Také jeho škola vede žáky k ochraně přírody. „Se starým papírem je to však nyní horší. Společnost, která se odpadem zabývá, už sběr z městských škol moc nechce. My jsme ji starým papírem doslova zahltili. Zatím tedy nevíme, jak budeme ve sběru papíru pokračovat,“ uvedl Hubatka.

Ani odborník na sběr a likvidaci odpadů nemůže přesně říci, jak bude výkup starého papíru dál fungovat.

„Odběr druhotných surovin jsme organizovali formou soutěže v rámci ekologické výchovy. Nyní je situace zcela opačná. Za odevzdání surovin se naopak platí výkupní firmě,“ uvedl ředitel znojemské pobočky společnosti .A.S.A. Josef Esterka.

Podle jeho vyjádření zatím od škol společnost vybírá odpad zdarma. Krize v odbytu surovin se ale dotýká i sběru na školách. „Jak to bude dál, to zatím nelze předvídat. Je to veliký problém a my dnes nevíme, kdy se propad zastaví. Samozřejmě se snažíme vše dělat tak, aby lidé nepřestali odpad sbírat a také třídit. Nemůžeme však už mluvit o ziskovosti v tomto podnikání, ale o ztrátách,“ zakončil Esterka.