Mírný pokles žáků zaznamenaly při zápisech letošních prvňáků základní školy ve městech na Znojemsku. Ředitelé už většinou vědí, kolik žáků v září přijde, v úterý ještě chystají zápis v Jevišovicích.

Do znojemských škol přišlo právě před týdnem čtyři sta pětadvacet dětí. „V příštím roce otevřeme sedmnáct prvních tříd, je to přesně o jednu méně než vloni. Osmaosmdesát dětí přivítala základní škola JUDr. Mareše, o tři méně ve škole na ulici Mládeže, škola na Pražské zapsala sedmasedmdesát budoucích školáků, Přímětice čtyřicet čtyři, náměstí Republiky sedmašedesát a škola na Václavském náměstí o osm méně,“ popsal místostarosta města Marian Keremidský.

Konečný počet prvňáků bude ještě nižší, protože pro část dětí žádají rodiče odklad. Bez prvňáků bude malotřídka v Mramoticích. „K zápisu by mohlo jít jediné dítě, ale to půjde do Přímětic, kde má sourozence,“ dodal místostarosta. Malotřídku město zachová, pokud tam v dalších letech přihlásí rodiče děti, které nyní chodí do místní školky.

„Výsledky zápisu jsem příjemně překvapen. S nižším počtem prvňáků jsme počítali. O počtu tříd jsme ještě nerozhodli, budou tři nebo čtyři, loni jsme jich měli pět,“ řekl Miloslav Hubatka, ředitel školy JUDr. Josefa Mareše.

Zapsáno mají i obě základní školy v Moravském Krumlově. Do školy na Klášterním náměstí přišlo k zápisu padesát předškoláků, na Ivančickou jich rodiče přivedli dvacet. „Proti loňsku je to mírný nárůst, ale před dvěma lety byl počet dětí podobný,“ řekla vedoucí krumlovského odboru školství Marie Brücková.

Dlouhodobý je podle ní i rozdíl v počtech zapsaných dětí. „Obě školy mají podobnou kapacitu, ale na Klášterní chodí více děti z okolních obcí a rodiče ji možná preferují i proto, že je v centru města,“ dodala vedoucí. Přespolní tvoří zhruba třetinu všech žáků v Krumlově.

Dvě první třídy otevře v září základní škola v Miroslavi. „Zapsali jsme pětačtyřicet dětí, je to podobné číslo jako v minulých letech. Počet žáků vychází právě na dvě třídy. Kromě místních k nám jezdí děti z dvanácti obcí našeho obvodu,“ informoval zástupce ředitele miroslavské školy Robert Máca.

V Jevišovicích přivedou rodiče předškoláky k zápisu v úterý. „Dětí nám postupně mírně ubývá, zřejmě jich letos zapíšeme devatenáct či dvacet. Je to trend posledních let. Pouze v páté třídě máme dvaadvacet dětí, v nižších ročnících je jich vždy pod dvacet, “ informoval ředitel jevišovické školy Jan Vajčner.

Úbytek zatím školu neohrožuje. „Do normativů, které počítají s šestnácti dětmi na třídu, se vejdeme bez problémů a výhled pro další roky naznačuje, že počty žáků budou srovnatelné s letoškem,“ dodal ředitel.

Méně dětí bude mít od září i škola v Lubnici. První stupeň tam funguje jako malotřídka. „K zápisu přišlo osm dětí, tři z nich budou mít odklad. Proti předchozím letům je to úbytek,“ informoval ředitel školy Dušan Kovář.