Až tisíce korun měsíčně dluží za stravenky rodiče dětí ze znojemské základní školy JUDr. Mareše. „Bohužel máme opožděné platby a ty, které musíme vymáhat, jsou v poslední době docela časté. Naštěstí částky za obědy nejsou příliš vysoké, jde řádově o tisícikoruny na rodinu," uvedl ředitel Základní školy JUDr. Mareše Miloslav Hubatka, který vede známou znojemskou školu poslední měsíc před odchodem na jinou pozici.

Výhradně pro 650 svých žáků a učitelů vaří školní jídelna JUDr. Mareše ve Znojmě. Jídla připravuje celkem sedm zaměstnanců kuchyně. Vedoucí kuchyně musí řešit i dlužné částky za obědy. Měsíčně se jedná až o tisíce korun.

Jak ředitel dodal, je řešení dluhů nepříjemné. „Jednak to zdržuje naši práci a komplikuje to uzávěrky. Navíc samotné vymáhání dluhů s rodiči je nepříjemné. Někdy to může být chyba s účty, ale bohužel mnohdy jde o problém rodičů, kteří nejsou schopni tento problém konstruktivně řešit. Přitom by stačilo, kdyby tito rodiče se školou lépe komunikovali. Vždy je tady možnost se dohodnout," naznačil Hubatka.

Jeden oběd v jeho škole, skládající se z polévky, hlavního chodu a dezertu, vyjde asi na dvacet korun. „Vaříme šest set padesát obědů denně výhradně pro své žáky a učitele. Jídla připravuje celkem sedm zaměstnanců kuchyně. Jídelna pracuje velmi efektivně, a proto jsme schopni dlouhodobě držet takovouto slušnou cenu za obědy," dodal Hubatka.

Dluhy řeší v první fázi vedoucí jídelny. „Když se nedaří, přechází povinnosti s vymáháním na mne," řekl Hubatka.

Způsob, jak patrně definitivně vyřešit dluhy za obědy, našli na Základní a mateřské škole Pražská ve Znojmě. „Přistoupili jsme nedávno k novému způsobu placení, kdy se platí předem. Dnes tedy dluhy nemáme žádné. Lidé platí částku za oběd k pětadvacátému předchozího měsíce. Pokud pak žák na obědy nechodí, dostává informaci, kolik má platit a odpočítávají se mu nevybrané obědy z příštího měsíce," informoval ředitel školy Pavel Trulík.

Dvě jídelny jeho školy obsluhuje devět kuchařek, které denně uvaří oběd pro čtyři sta padesát žáků a stovku cizích strávníků, třeba důchodců.

Pro přibližně dvě stovky strávníků vaří školní jídelna v Mikulovicích. „Naše tři kuchařky vaří jak pro žáky, tak pro firmy či důchodce. Občas se také u nás objeví dluhy, jde však jen řádově o stokoruny," sdělil ředitel tamní školy Ivo Bílek.

Jak dodal, nabídka jídel se dnes výrazně liší od nabídky před třiceti čtyřiceti lety. „Pohled na gastronomii je dnes výrazně odlišný tomu před čtyřiceti lety. Jsou jiné receptury, a hlavně jídelny se musí snažit, aby obědy strávníkům chutnaly," zamyslel se Bílek.

Ojedinělé případy dlužníků řeší i ředitel miroslavské základní školy Jaroslav Máca. „Nemáme s dluhy větší problém. Daří se nám dlužné peníze od lidí vždy vymoci," konstatoval Máca.

Jeho osm zaměstnanců školní jídelny vaří pro téměř pět stovek strávníků. „Je to dvě stě dvacet žáků základní školy, sto pětadvacet dětí z mateřské školky, pětatřicet zaměstnanců školy a osm desítek cizích strávníků," vypočetl Máca.